Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Koleje Śląskie: lokalizację pojazdów znajdziesz na internetowych mapach

Facebook Twitter

Koleje Śląskie wprowadzają nową funkcjonalność lokalizacji ich pojazdów na mapach Google. Dzięki temu rozwiązaniu, pasażerowie będą mogli znaleźć pociągi Kolei Śląskich na mapach Google i śledzić ich ruch w czasie rzeczywistym.

Koleje Śląskie
fot. www.kolejeslaskie.com

Koleje Śląskie na mapach

Pociągi Kolei Śląskich są pod specjalnym nadzorem, bo trafiły na mapy Google, Dzięki temu pasażerowie mogą znaleźć interesujące ich pociągi oraz obserwować je w czasie rzeczywistym. To będzie ważne, szczególnie w kontekście ruszającej wkrótce przebudowy węzła kolejowego w Katowicach – mówi prezes Kolei Śląskich:

Patryk Świrski: To jest system mówiąc z angielskiego real time, czyli w czasie rzeczywistym pokazuje jak wygląda kwestia realizacji rozkładu przez konkretny pociąg. To jest informacja przedstawiana na bieżąco na mapach Google, najbardziej popularnych mapach na świecie. Każdy użytkownik może sprawdzić na bieżąco, gdzie jego pociąg się znajduje, czy posiada jakieś opóźnienie na konkretnej stacji, czy też nie. Chcielibyśmy, żeby pasażerowie mieli tą świadomość również ze względu na zbliżającą się przebudowę węzła katowickiego, wtedy ta informacja będzie kluczowa dla większości pasażerów, którzy będą chcieli dojechać do szkoły, do pracy czy na studia.

System działa w oparciu o system GPS. W każdym składzie znajduje się bowiem system informacji pasażerskiej. Informuje on nie tylko o relacji pociągu i o tym na jakiej kolejnej stacji skład się zatrzyma, ale podaje też przewidywany czas przyjazdu.

Koleje Śląskie na mapach. Jak znaleźć lokalizację?

Aby skorzystać z nowej funkcjonalności, należy wejść na Google Maps, wybrać opcję transportu zbiorowego i wprowadzić trasę. Po tym użytkownik otrzymuje informacje dotyczące połączenia. Funkcjonalność jest również dostępna w formie „tablicy odjazdów” dla konkretnych przystanków obsługiwanych przez Koleje Śląskie.

Przewoźnik zapewnia, że rozwiązanie oparte na technologii GPS jest bardziej pewne i efektywne od innych aplikacji kolejowych. Aplikacje te działają bowiem na podstawie informacji podawanych przez dyżurnych ruchu, którzy informują o czasie przyjazdu pociągów na poszczególne stacje. Jednakże istnieje ryzyko, że jeden dyżurny nie poda tej informacji i dane w aplikacji staną się niewiarygodne. System Kolei Śląskich, oparty na GPS, działa w czasie rzeczywistym i uwzględnia wcześniejsze opóźnienia pociągów na danej trasie.

Koleje Śląskie poinformowały również o swoich działaniach rekrutacyjnych

W ostatnich miesiącach przyjęto 30 nowych pracowników, których zadaniem będzie m.in. odprawa pasażerów, nadzór nad ich bezpieczeństwem i udzielanie informacji. Przewoźnik chce też zatrudnić absolwentów szkół branżowych o specjalności mechanik-elektromonter, którzy po szkoleniu będą mogli zostać rewidentami taboru. Praca czeka również na kandydatów na maszynistów, którzy po przeszkoleniu mogą znaleźć zatrudnienie w Kolejach Śląskich.

W 2023 roku Koleje Śląskie przewiozły rekordową liczbę 22 milionów pasażerów

W porównaniu do roku 2022, zwiększyła się liczba obsługiwanych linii kolejowych, stacji i przystanków oraz liczba uruchamianych kursów miesięcznie. Koleje Śląskie należą do samorządu województwa śląskiego i obsługują ponad 20 milionów pasażerów rocznie na kilkunastu liniach kolejowych w regionie. Obecnie flota przewoźnika liczy 64 pociągi, z czego cztery są wynajmowane. W perspektywie lat 2025-2026 planowane jest zwiększenie liczby pociągów o 25-30 nowych pojazdów.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj