Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Klub mieszkańca i rodzica, czyli pomoc dla rodziców w Częstochowie

Facebook Twitter

Klub Mieszkańca przy ul. Długiej w Częstochowie realizuje spotkania integrujące i wspierające rodziców. Tak powstał Klub Rodziców „Matecznik", w którym mogą brać udział wszystkie mamy i ojcowie mieszkający w Częstochowie.

Klub mieszkańca i rodzica
Fot. facebook.com/p/Fundacja-Fiszka

Klub mieszkańca i rodzica

To okazja do integracji, wymiany porad czy konsultacji:

Marta Różycka: Jest to miejsce spotkań, integracji i dzielenia się doświadczeniami i problemami związanymi z wychowywaniem dzieci. Jak wiemy, rodzicielstwo to jest wielkie wyzwanie, nikt nas nie uczy, jak mu sprostać. Nasz klub to taka swoista grupa wsparcia dla rodziców dzieci w każdym wieku. Szczególnie jest ciężko rodzicom w tym najwcześniejszym okresie życia dziecka, kiedy sprawują opiekę nad nim sami w domu, np. na urlopie macierzyńskim. Dotyczy to głównie kobiet, bo w większości przypadków to one biorą urlopy macierzyńskie, ale może też dotyczyć mężczyzn.

Jak mówi Marta Różycka z Fundacji Fiszka, klub rodzica przeznaczony jest dla rodziców dzieci w każdym wieku – w myśl zasady: małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot… To oczywiście wielkie szczęście, ale rodzicielstwo bywa trudne:

Marta Różycka: Rezygnacja z pracy, ograniczone kontakty z osobami dorosłymi i przebywanie przez większość czasu tylko w towarzystwie swojego dziecka, po pewnym czasie rodzi poczucie osamotnienia, a czasem wręcz wykluczenia społecznego. Dlatego stworzyliśmy miejsce, gdzie osoby w podobnej sytuacji życiowej, mogą się spotkać, nawiązać nowe kontakty i po prostu miło spędzić czas, ale także uczestniczyć w życiu społecznym i budować tzw. społeczeństwo obywatelskie.

Celem „Matecznika” jest przede wszystkim aktywizacja rodziców i ponowne zaangażowanie ich w życie społeczne i obywatelskie. Ważne są relacje poza rodziną i domem z dzieckiem, radzi młodym rodzicom specjalista:

Robert Kowalczuk: Społeczne relacje dają nam poczucie przynależności, bliskości, ale też i realizacji tego elementu odreagowywania. Niestety, jesteśmy istotą społeczną, każdy człowiek potrzebuje drugiego człowieka. Wiadomo, że w momencie, kiedy stajemy się mamą takiego małego brzdąca, to ten element społeczny się trochę zmniejsza, a nawet zanika i po pewnym czasie pojawiają się frustracje, ponieważ każdy z nas potrzebuje trochę takich relacji.

– chwali inicjatywę Klubu Rodzica Robert Kowalczuk, dyrektor Częstochowskiego Centrum Diagnozy i Terapii. Spotkania w klubie dotyczą nie tylko kwestii opieki i wychowania:

Marta Różycka: Na spotkaniach w klubie nie rozmawiamy tylko o naszych pociechach, ale miło spędzamy czas, żeby się od rodzicielstwa troszeczkę oderwać i odetchnąć. Ale omawiamy również sprawy ważne dla naszej dzielnicy, dla miasta. Rozmawiamy o potrzebach społecznych, potrzebach środowiska itp. Zależy nam na tym, żeby rodzice byli tą aktywną grupą społeczną. Ponadto przysłowie mówi, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. Dlatego wraz z rodzicami tworzymy taką wioskę wokół siebie i zapraszamy do klubu wszystkich rodziców, rodziców w różnym wieku i rodziców dzieci w każdym wieku

– dodaje Marta Różycka z Fundacji Fiszka w Częstochowie. Klub Mieszkańca „Matecznik” działa przy ul. Długiej 1.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024