Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kiedy znikną plakaty wyborcze? Jedni już sprzątają, inni czekają. Jak jest u Was?

Facebook Twitter

Mieszkańcy pytają: kiedy znikną plakaty wyborcze? Odpowiadamy: zegar już tyka politykom...

Kiedy znikną plakaty wyborcze? Zegar już tyka, a do zrobienia bardzo dużo

Plakaty w Częstochowie  wiszą wszędzie: na płotach, słupach, na barierkach przy ulicach i na prywatnych ogrodzeniach. Plakaty powinny zniknąć w ciągu 30 dni od niedzieli wyborczej. Pełnomocnik komitetu, który nie posprząta, dostanie grzywnę do 5 tysięcy złotych. Czy sprzątanie już się zaczęło? Dajcie znać jak jest w waszej okolicy.

Kończące się wybory niosą ze sobą obowiązek porządkowania polskich ulic. Nieco ponad miesiąc po dniu wyborów, plakaty kandydatów powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. Niezastosowanie się do tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny na pełnomocników komitetów, której wartość może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów

– mówi prawo. Kodeks wyborczy, jednakże, przewiduje pewne wyjątki od tej reguły.

Przypomnijmy, że ogłoszenia wyborcze mogą być umieszczane na słupach, płotach, latarniach czy przystankach komunikacji publicznej, pod warunkiem, że nie prowadzi to do ich dewastacji.

wybory 2023

Pewne odstępstwa od 30-dniowego okresu przejściowego są możliwe. Obowiązek usunięcia ogłoszeń wyborczych nie dotyczy „nieruchomości, obiektów lub urządzeń niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego” czy stowarzyszeń oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej. W takich sytuacjach, plakaty mogą pozostać, o ile właściciel wyrazi na to zgodę.

Jednakże, mimo tych wyjątków, zdecydowana większość plakatów powinna zniknąć z ulic w przeciągu najbliższego miesiąca. Za niedopełnienie tego obowiązku, pełnomocnik wyborczy może otrzymać grzywnę w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. To przypomnienie dla wszystkich zaangażowanych w kampanię wyborczą, że zakończenie wyborów to nie tylko czas podliczania głosów, ale także porządkowania przestrzeni publicznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj