Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kiedy rozpocznie się kolejny sezon roweru miejskiego?

Facebook Twitter

W poprzednich latach z jednośladów mogliśmy korzystać już od kwietnia. Wyjątkiem był poprzedni rok kiedy wybuchła pandemia koronawirusa i system roweru miejskiego uruchomiono w maju. A jak będzie w tym roku?

O to pytamy w Centrum Usług Komunalnych, które od niedawna zarządza częstochowskim systemem rowerów miejskich:

W tym roku jest o tyle trudniej, że z jednej strony skończyła nam się stara umowa, powinniśmy wybrać nowego operatora i będziemy go wybierać, ale wszyscy potencjalni oferenci są mocno wstrzemięźliwi w związku z tym, że jest problem z rowerami i częściami. Są bardzo długie terminy dostaw podzespołów rowerowych i to powoduje taką wstrzemięźliwość u dostawcy czy wykonawcy usługi, któraby polegała na zarządzaniu rowerem miejskim i z racji tego my musimy przemodelować tę naszą gotową dokumentację i wszystkie plany rozwojowe przełożymy na przyszły rok

– tłumaczy Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Na ten moment miasto zakłada, że sezon wystartuje w drugiej połowie kwietnia. System w tym roku nie będzie rozwijany. Miasto planuje tylko wyłonić operatora i zarządcę jednośladów:

Podobnie zrobiła np. Warszawa, która też ograniczyła liczbę stacji rowerów miejskich i w ogóle liczby samych rowerów i postawiła w tym roku na to, że po prostu system ma działać, ponieważ nikt nie wie jak się będzie zachowywał rynek części i firmy się boją podjąć długiego ryzyka. Ewentualnie, jeżeli mają podjąć długie ryzyko, to wliczają w cenę, w związku z czym, żeby też samej usługi nie podrożyć, będziemy prowadzić postępowanie w tę stronę, żeby było krótkie, szybkie i polegało na tym, żeby odtworzyć usługę na tym samym standardzie, co była w zeszłym roku.

W jakim stanie są częstochowskie rowery miejskie po zeszłym sezonie? Ile z nich wymaga naprawy?

Rowery były na koniec roku 2020 wyremontowane, czyli one są dobre i nadają się do użytku i to jest nasz plus. To przewidzieliśmy, że tak się może stać, w związku z czym rowery zostały wyremontowane. Natomiast ten powszechny brak części widać wszędzie, nawet chcąc kupić rower normalny w sklepie rowerowym, to już w tej chwili nie kupuje się roweru takiego, jaki chcemy, tylko taki, jaki jest, bo terminy dostaw są w tej chwili na sierpień, wrzesień. O sprzęt rowerowy jest trudno w tym roku. Wiadomo, że rowery miejskie są oparte na podzespołach ogólnych, ale są wzmocnione, bo mają dużą liczbę użytkowników, więc te części, te rowery muszą być dobrze przygotowane. Nie można stosować zamienników, bo dbamy o bezpieczeństwo częstochowian i innych Polaków, którzy korzystają z częstochowskiego roweru miejskiego będąc przy okazji w Częstochowie

– wyjaśnia Łukasz Kot. W minionym sezonie w ramach budżetu obywatelskiego powstały trzy nowe stacje: dwie na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich i stadionie Rakowa oraz jedna na Grabówce. Dzięki temu cały system liczy już sobie 215 rowerów dostępnych przy 23 stacjach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj