Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

KAS: Oszustwo na zagraniczną paczkę. Nie dajcie się nabrać!

Facebook Twitter

Oszustwo na zagraniczną paczkę, kobieta straciła kilkanaście tysięcy złotych. O takim przypadku wyłudzenia pieniędzy informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach. Poszkodowana to mieszkanka naszego województwa. Jak doszło do przestępstwa?

fot. TygZam/ Pixabay

Relacjonuje nadkom. Grażyna Kmiecik, ekspert Służby Celno-Skarbowej:

Mieszkanka województwa śląskiego dostała informację, że czeka na nią paczka z zagranicy. Osoba, która się z nią kontaktowała zarządała zapłaty kilku tysięcy złotych jako należności celnych i podatkowych oraz obwiązkowego ubezpieczenia. Powodem było zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Wpłata pieniędzy miała być gwarancją wydania przesyłki. Pod presją licznych wiadomości, które rzekomo miały pochodzić od Krajowej Administracji Skarbowej, kobieta dokonała płatności na kilkanaście tys. zł, a miała wpłacić jeszcze kolejną dużą kwotę

Jak mówi Grażyna Kmiecik, trzeba być czujnym i zachować ostrożność. O podobnych zdarzeniach należy natychmiast powiadomić policję. Szybkie zgłoszenie oszustwa zwiększa szanse na zatrzymanie sprawcy oraz odzyskanie wyłudzonych pieniędzy. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Należy pamiętać o tym, że w przypadku odprawy zagranicznych przesyłek, gdy pobierane są należności celne lub podatkowe, organ celny zawsze wydaje decyzję wymiarową w formie pisemnej. Nigdy nie żąda zapłaty informując o tym przez telefon lub mailowo. Wszelkie telefonicznie wezwania z nakazem zapłaty za paczkę zagraniczną grożą utratą pieniędzy. Jeżeli ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawi się jakiekolwiek podejrzenie to należy koniecznie powiadomić policję.

Szybkie zgłoszenie oszustwa zwiększa szanse na zatrzymanie sprawcy oraz odzyskanie wyłudzonych pieniędzy. Organy celne przy odprawie celnej przesyłek w obrocie pocztowym, gdy są pobierane należności przywozowe związane z importem, zawsze wydają decyzję w formie pisemnej. Nigdy nie jest to informacja telefoniczna lub e-mailowa. Każda przesyłka pocztowa ma indywidualny numer, który pozwala sprawdzić co się dzieje z paczką. Jeśli paczka jest zatrzymana do kontroli celnej wyświetla się stosowny komunikat. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znasz. Wszelkie telefoniczne wezwania z nakazem zapłaty za paczkę zagraniczną grożą utratą pieniędzy. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub112).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021