Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Oszustwo internetowe. Gdzie je zgłosić?

Facebook Twitter

Uwaga na SMS o przesyłkach „…Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce klikając w link https://....”. Jeśli otrzymaliście taką wiadomość uważajcie, bo to prawdopodobnie oszustwo i próba wyłudzenia danych.

Nie hejtuję- reaguję Bądź bezpieczny seniorze Oszustwo internetowe Oszuści na Bookingu Internetowe Konto Pacjenta
Fot. Pixabay

Oszustwo internetowe – różne metody przestępców

Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości e-mail lub SMS — zgłoś je do CERT Polska (CSIRT NASK). Można to zrobić używając w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij”, przesyłając treść otrzymanej wiadomości do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń.

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki z powodu braku numeru ulicy. Starają się oni nakłonić internautów do uzupełnienia danych online na fałszywej stronie, łudząco przypominającej prawdziwą stronę firmy kurierskiej. Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, skontaktuj się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Użyj oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z ich strony internetowej, nie korzystaj z danych podanych w SMS-ie.

Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości e-mail lub SMS — zgłoś je do CERT Polska (CSIRT NASK). Można to zrobić używając w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij”, przesyłając treść otrzymanej wiadomości pod numer telefonu 799 448 084. Wiadomość trafi do analityków CERT, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Twoje zgłoszenie może pomóc ochronić innych użytkowników!

Oszustwo internetowe Fot. Pixabay

Zasady zgłaszania podejrzanych wiadomości do CERT Polska

  • Zapisz numer CERT Polska 799 448 084 w telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką.
  • Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.
  • Każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska.
  • Numer służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji)
  • Przekaż całą wiadomość w oryginalnej formie — nie wycinaj odnośnika ani treści.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024