Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kalendarz adwentowy: ruszamy do kuchni! Dziś pieczemy tradycyjne pierniczki świąteczne

Facebook Twitter

Dziś ruszamy do kuchni! W drugim okienku naszego kalendarza przepis na pyszne pierniczki. Te małe, aromatyczne wypieki, które kojarzą nam się z ciepłem domu, rodziną i oczywiście magią świąt. Przygotowanie ich to prawdziwy rytuał, który nie tylko daje nam pyszne ciasteczka, ale również wprowadza atmosferę świątecznego oczekiwania.

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

To przepis na pierniczki, które są miękkie już po upieczeniu. Można je przygotować tuż przed świętami, ale równie dobrze sprawdzą się, jeśli zrobimy je z wyprzedzeniem.

Na początek przygotujmy składniki. Będziemy potrzebować:

– 2 szklanki (320 g) mąki pszennej
– 2 łyżki miodu
– 2/3 szklanki cukru
– 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
– 1/2 łyżeczki kakao (opcjonalnie)
– 20 g (1 torebka) przyprawy piernikowej (można użyć gotowej lub przygotować samodzielnie)
– 2 łyżki masła
– 1 jajko (+ dodatkowo 1 jajko do posmarowania)
– ok. 1/4 szklanki ciepłego mleka

Przygotowanie ciasta zaczynamy od przesiania mąki na stolnicę. Następnie wlewamy do niej rozpuszczony gorący miód i mieszamy (najlepiej nożem). Ciągle siekając, dodajemy kolejno cukier, sodę, kakao i przyprawy, a następnie masło i jedno jajko. Stopniowo dolewamy podgrzane mleko, łącząc składniki ciasta w jednolitą, miękką kulę. Następnie wyrabiamy ciasto ręką przez około 10 minut.

Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto na placek o grubości ok. 1/2 cm. Foremkami wykrawamy pierniczki i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy około 2 cm. Wierzch pierniczków smarujemy roztrzepanym jajkiem (chyba że planujemy je dekorować) i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (góra i dół bez termoobiegu) przez ok. 10 minut.

Pamiętajmy, że grubość pierników i czas pieczenia wpływa na to, czy będą one po upieczeniu bardziej miękkie czy twarde. Zazwyczaj twardnieją po upieczeniu, co jest zjawiskiem naturalnym. Pierniki po leżakowaniu np. w puszce czy pojemniku odpowiednio dojrzewają i miękną. Możemy je dekorować w dowolnym czasie (po upieczeniu czy po leżakowaniu). Z tego przepisu można też otrzymać cienkie i chrupiące pierniki, w zależności od naszych potrzeb. Ciasto możemy zagnieść z wyprzedzeniem i przechowywać w lodówce.

Cieszmy się więc smakiem i aromatem domowych pierniczków, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój.

Masz sprawdzony przepis na pierniczki? Daj znać!

Kalendarz adwentowy Radia Jura:

  1. Jak wprowadzić magię świąt do swojego domu?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj