Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jan Sobieski pod Wiedniem – haftowana replika dzieła Matejki do obejrzenia w Janowie

Facebook Twitter

To nie lata gratka dla miłośników, sztuki, historii i rękodzieła. Już w tym tygodniu w gminie Janów zaprezentowana zostanie replika obrazu Jana Matejki.

Jan Sobieski pod Wiedniem
fot. www.lgdprym.pl

Nie często ma miejsce tego typu wystawa. Ręcznie haftowana replikę obrazu Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem (Zwycięstwo pod Wiedniem)” będzie można zobaczyć w najbliższy weekend od 15 do 17 września w Szkole Podstawowej w Janowie.

Jak powstało to dzieło? Liczby robią wrażenie. Użyto 178 kilometrów nici. Powstało 9,5 miliona krzyżyków, a prace trwały 70 tysięcy godziny. Uczestniczyło w nich 78 wolontariuszy, z czego 53 brało bezpośredni udział w haftowaniu. Pomysłodawczynią wykonania repliki tego obrazu była Maria Serafińska-Domańska, jedyna żyjąca krewna Matejki. Dzieło można oglądać dzięki współpracy z Fundacją Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie.

Haftowaną replikę można będzie oglądać w dniach 15-17 września w godzinach 10.00-18.00 w sali gimnastycznej Szkoły podstawowej w Janowie.

Należy dodać, że praca została wykonana w skali 1:1. I tak jak oryginał, który znajduje się w Muzeach Watykańskich, ma wymiary blisko 5 metrów wysokości na 9 metrów długości.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj