Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak nie zostać przemytnikiem w wakacje?

Facebook Twitter

Wspomnienia - to najlepsze co możemy przywieźć z udanego wyjazdu wakacyjnego. Ale często aby je ożywić, zabieramy z urlopu pamiątki. Prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. Jednak te ostatnie rzeczy niestety są ściśle uregulowane. A w niektórych przypadkach ilość towarów różni się od tego czy podróżujemy transportem lądowym, morskim, czy lotniczym.

Można przewieźć prezenty dla rodziny i są one zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 Euro w transporcie lądowym lub 430 w transporcie lotniczym i morskim, bo jak mówi Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach:

żeby nie narazić się na przykre niespodzianki. Tym bardziej, że przepisy bardzo szczegółowo regulują ile możemy przewieźć prezentów, czy możemy przewieźć żywność, ile możemy przewieźć papierosów bądź cygaretek lub tytoniu.

Limity mówią o 40 papierosach w przypadku przekraczania granicy Unii Europejskiej drogą lądową i 200 jeśli wlatujemy do Unii samolotem. Cła za mocny alkohol wwożony na terytorium Unii nie zapłacimy, jeśli będziemy go mieli litr lub 4 litry wina. Zabronione jest na terytorium Unii Europejskiej dóbr kultury, które zostały nielegalnie wyprowadzone z terytorium kraju, w którym powstały lub zostały odkryte. W przypadku złamania zakazu dotyczącego przywozu takich dóbr będzie grozić grzywna a nawet kara ograniczenia wolności, możliwe również będzie orzeczenie przez sąd w przypadku dóbr kultury, które pochodzą z takiego przestępstwa.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj