Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak nie zgubić się w rekrutacji do szkół średnich? Częstochowski pedagog podpowiada na TikToku

Facebook Twitter

Za nami półmetek tegorocznej rekrutacji do szkół średnich. Na razie uczniowie najbardziej oblegają Słowackiego i Norwida, te licea częstochowskie mają najwięcej kandydatów na jedno miejsce. Do wakacji jest jeszcze trochę czasu na zmianę klasy czy profilu.

Jak nie zgubić się w rekrutacji do szkół średnich?
Marek Podgórski

Jak nie zgubić się w rekrutacji do szkół średnich?

O tym jak przebiega rekrutacja i o czym warto wiedzieć informuje na TikToku – Marek Podgórski:

Marek Podgórski: Podobnie jak w zeszłym roku, liderem w tej chwili popularności, bo tak należy powiedzieć, jest Liceum Słowackiego. Na drugim miejscu jest Liceum Norwida, następnie Liceum Żeromskiego, Mickiewicza, Sienkiewicza, Traugutta, Kopernik, Biegański i Samorządowe.

Radio Jura: To jest też kwestia mody?

Marek Podgórski: To jest dobre pytanie. Ja chciałbym wiedzieć, jakimi kryteriami kierują się uczniowie przy wyborze, bo np. o ile Słowacki w zeszłym roku również był liderem popularności, tak na drugim miejscu był Biegański, a Norwid był w środku stawki. A w tym roku jest odwrotnie. Jeszcze dwa, trzy lata temu Kopernik był też liderem. W tej chwili też jest troszkę niżej. Dlaczego tak jest? Nie wiem. Wiadomo, że szkoły w ciągu roku czy dwóch się nie zmieniają, tak żeby były takie zmiany.

Statystyki dotyczące częstochowskiej rekrutacji analizuje pedagog Marek Podgórski, z Liceum Traugutta. Swoje analizy, statystyki na bieżąco publikuje w mediach społecznościowych. Dodatkowo na TikToku od tego roku wyjaśnia uczniom zawiłości systemu rekrutacji. Okazuje się, że kandydaci popełniają przy niej sporo błędów:

Marek Podgórski: Pierwszy taki błąd to uczniowie wiedzą, że w Częstochowie mogą wybrać maksymalnie trzy szkoły publiczne, ale nie wiedzą o tym, że w obrębie tych trzech szkół mogą wybrać dowolną liczbę klas. Czyli to nie jest tak, że z jednej szkoły mogę wybrać tylko jedną klasę. Oprócz szkół publicznych uczniowie mogą wybrać w systemie dowolną liczbę szkół niepublicznych. Jeżeli system elektronicznej rekrutacji pozwoli mi wybrać jakąś szkołę, jakąś klasę, to mogę wybierać. Mogę wybierać tak długo, dopóki system nie pozwoli. Takie błędne rozumienie szkoły pierwszego wyboru i klasy pierwszego wyboru.

Jak mówi rozmówca Mariusza Osyry, popularność szkoły to nie wszystko. Dlatego warto wiedzieć, jak oceniają naukę w placówce starsze roczniki.

Co pedagog radzi kandydatom stojącym przed wyborem szkoły średniej?

Marek Podgórski: Dobrym źródłem informacji jest rozmowa z osobami, które do danej szkoły chodzą, czyli na pewno zapytanie się jak w tej szkole jest. Myślę, że całkiem dobrym źródłem informacji mogą być media społecznościowe szkół, ponieważ tam widzimy co się w szkole dzieje i jeżeli jest go dużo to pewnie automatycznie widzimy, że w szkole dzieje się dużo. A jeśli w tych socialmediach jest niewiele albo nic, niech każdy kandydat sobie sam na to odpowie.

Gościem Radia Jura był Marek Podgórski, pedagog z Liceum im. Traugutta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj