Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Filharmonię poprowadzi wspólnie samorząd miasta i województwa

Facebook Twitter

Jest decyzja Sejmiku Województwa Śląskiego aby Filharmonia Częstochowska była współprowadzona i współfinansowana wspólnie z miejskim samorządem.

Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Częstochowska współprowadzona przez samorząd miasta i województwa?

Urząd Wojewódzki dołoży do jej budżetu 2 mln zł. Instytucja z racji rangi swoich wydarzeń może tylko na tym zyskać, ocenia inicjator takiego rozwiązania – Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku.

Stanisław Gmitruk: Moja rola inspiracyjna do współprowadzenia naszej Filharmonii Częstochowskiej przez Województwo Śląskie i Miasto Częstochowa. Dzięki temu będą środki, poziom artystyczny i organizacyjny filharmonii – ulegnie dalszej poprawie – chociaż filharmonia jest jednostką, która prowadzona jest bardzo dobrze.

Krzysztof Matyjaszczyk: Rozmowy zakończą się konkretnymi, podpisanymi umowami, które dodatkowo zasilą budżet naszej jednostki kulturalnej i dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z tego, że będziemy mieli większe możliwości, jeżeli chodzi o funkcjonowanie i działalność w naszej częstochowskiej filharmonii. Jesteśmy już po podjęciu tych decyzji.

– jak zapowiadał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, decyzja o współpracy została podjęta, ustalano jeszcze w ostatnich dniach dokładnie zasady współprowadzenia naszej instytucji kultury. Podpisanie stosownych umów zaplanowane jest na 30 czerwca. Jak mówił nam Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, szansę wsparcia dla częstochowskiej instytucji kultury zauważył już półtora roku temu:

Stanisław Gmitruk: Trzeba coś zrobić, żeby naszą filharmonię wesprzeć, bo zasługuje na to dzięki tej pracy i wierzę, że to moje działanie trafiło na dobry grunt. Marszałek województwa podjął temat. Pan Prezydent ze swoimi służbami i z zastępcą zrozumieli sprawę. To współprowadzenie będzie z pożytkiem dla filharmonii, ale z pożytkiem dla nas wszystkich. Ten aspekt artystyczny jest wspaniały i a będzie – wierzę, że dzięki tej współpracy z województwem – jeszcze lepszy.

– dodaje Stanisław Gmitruk ze śląskiego sejmiku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024