Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Filharmonia Częstochowska współprowadzona przez samorząd miasta i województwa?

Facebook Twitter

Jest szansa na wspólne prowadzenie, a tym samym współfinansowanie Filharmonii Częstochowskiej przez samorządy miasta i województwa śląskiego.

Filharmonia Częstochowska współprowadzona przez samorząd miasta i województwa?

Rada Miasta wyraziła w tej sprawie intencyjną uchwałę. Na razie Filharmonia jest instytucją kultury prowadzoną i finansowaną w całości przez Częstochowę. O kwestię wsparcia dla niej ze strony marszałka, pytaliśmy w magistracie.

Tomasz Jamroziński: Filharmonia imienia Bronisława Hermana jako instytucja kultury miały być wprowadzona wspólnie na podstawie umowy zawartej pomiędzy miastem Częstochowa z województwem śląskim. Szczegóły tej umowy są obecnie przedmiotem negocjacji. Podjęcie działań w kierunku współprowadzenia filharmonii przez samorząd Częstochowy i władze marszałkowskie jest uzasadnione z uwagi na ponad regionalny charakter działalności Filharmonii w zakresie prezentacji wartościowych form muzyki klasycznej, jazzowej czy rozrywkowej zarówno polskiej i zagranicznej edukacji muzycznej.

– jak informuje Tomasz Jamroziński, pierwsza w tej sprawie uchwała radnych jest efektem konsultacji i podjętych wstępnie uzgodnień między władzami marszałkowskimi i miejskimi. Marszałek województwa Jakub Chełstowski przystąpił w tej sprawie do rozmów, w efekcie interpelacji częstochowskiego radnego sejmiku województwa Stanisława Gmitruka. Na takiej zmianie może zyskać i miasto i sama instytucja kultury…

Tomasz Jamroziński: Status filharmonii jako największej i jedynej tego typu samorządowej instytucji kultury w subregionie północnym województwa śląskiego jak najbardziej wskazywałoby na taki prowadzenie przez oba samorządy. Doświadczenie w zakresie realizowanych projektów i pozyskiwania środków wojewódzkich to też dodatkowy plus dla tego pomysłu. Samorząd Województwa Śląskiego prowadzi i finansuje lub współprowadzi i współfinansuje instytucje kultury zlokalizowane w różnych ośrodkach regionu. Zwłaszcza te mające ponad lokalne znaczenie i służące mieszkańcom całego lub dużej części województwa.

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana jako instytucja kultury miałaby być prowadzona wspólnie przez samorządy: miejski i wojewódzki, o ile uda się uzgodnić szczegóły takiej współpracy. W kwestii działalności filharmonii byłoby to zupełnie nowe rozwiązanie…

Tomasz Jamroziński: W Częstochowie jedyną marszałkowską instytucją kultury jest obecnie Regionalny Ośrodek Kultury, a samorząd województwa nie partycypował dotychczas w organizacji oraz bieżącym utrzymaniu takich instytucji jak filharmonia, teatr czy muzeum  finansowanych cały czas z budżetu miasta. Podjęte działania daje zatem szansę na wsparcie częstochowskiej filharmonii z budżetu województwa śląskiego – wzorem innych instytucji z terenu regionu.

Decyzja jeszcze nie zapadła, współpraca jest w fazie uzgodnień, informował Tomasz Jamroziński z Urzędu Miasta.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023