Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dużo przejazdów kolejowych w powiecie myszkowskim i dużo przypadków łamania przepisów

Facebook Twitter

Nieodpowiedzialne zachowania kierowców i pieszych na przejazdach kolejowych, spowodowało, że wzmożone akcje prewencyjne prowadzą służby w regionie.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

O tym mówi policja w Myszkowie i rzecznik tutejszej komendy Barbara Poznańska:

Barbara Poznańska: Szlak kolejowy w powiecie Myszkowskim zaczyna się od stacji kolejowej PKP Poraj, a kończy przy stacji PKP Myszków Mrzygłód. Na tym odcinku dochodzi również do naruszania przepisów dotyczących bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych. To powód, dla którego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego cyklicznie prowadzą w tych rejonach swoje działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych i kierujących. Reagują na wykroczenia popełniane przez wszystkich użytkowników drogi.

Przybywa takich groźnych i nieodpowiedzialnych zdarzeń, podczas przejeżdżania przez torowiska kierowcy najczęściej ignorują znaki i sygnalizatory. To może zakończyć się mandatem i punktami karnymi, ale też tragedią na torach:

Barbara Poznańska: Wjechanie na torowisko, gdy zapory są opuszczone lub rozpoczęło się ich opuszczanie. Tutaj taryfikator przewiduje mandat w wysokości 2000 złotych i 15 punktów karnych. Kolejnym takim naruszeniem jest objechanie opuszczonych zapór  oraz wjeżdżania na przejazd jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub ich podnoszenie nie zostało ukończone. I kolejne przewinienie, z którym spotykają się policjanci, to naruszenie zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym. Tu z kolei taryfikator przewiduje karę grzywny w wysokości 2000 złotych.

Nowy taryfikator powinien więc zniechęcać kierowców do łamania przepisów, jednak nie zawsze tak się dzieje. Ryzykując możemy zapłacić nieporównywalnie wyższą cenę, przestrzegają mundurowi:

Barbara Poznańska: Musimy pamiętać, że pieszy jak i kierujący w zderzeniu z pociągiem nie mają żadnych szans. Zazwyczaj kończy się to tragedią. Policjanci z referatu do spraw wykroczeń myszkowskiej komendy, od początku roku przeprowadzili 20 czynności w sprawach o wykroczenie, z czego większość została zakończona mandatem karnym, a część została skierowana z wnioskiem o ukaranie do sądu. Apelujemy o rozwagę, o ostrożność w tych miejscach i zachowanie trzeźwego umysłu.

– apelowała rzecznik komendy powiatowej w Myszkowie Barbara Poznańska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024