Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Duże plany inwestycyjne Szpitala na Parkitce. Prace już w tym roku

Facebook Twitter

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny planuje na ten rok i dalsze lata, duże inwestycje. W przegłosowanym budżecie województwa śląskiego dla placówki w Częstochowie zarezerwowano około 52 mln zł.

Sytuacja szpitala na Parkitce, Szpital na Parkitce
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.

Te pieniądze będą przeznaczone na 3 kluczowe inwestycje, które planowane są przy Bialskiej:

Zbigniew Bajkowski: Pierwsze to będzie budowa od nowa traktu porodowego włącznie z salą cięć cesarskich i to się będzie odbywać w 2023 roku. Właśnie przygotowujemy się już do rozpisania przetargu. W 2024 roku będziemy budowali, zostanie właściwie tylko skorupa budynku, natomiast wszystko w środku będzie całkowicie nowe. To będzie trakt operacyjny na 7 sal operacyjnych i rozpoczniemy budowę nowego Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej na około 24-25 łóżek

– mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Tylko przebudowa na oddziale porodowym ma zostać zasilona kwotą blisko 7,5 mln zł z budżetu Sejmiku Województwa Śląskiego:

Zbigniew Bajkowski: Trakt porodowy włącznie z salą cięć cesarskich to będzie najnowocześniejsze miejsce tego rodzaju w promieniu 60 km. To będzie coś, co będzie wybudowane od samiutkich podstaw. Ten, który jest w tej chwili, ma już tyle, ile ten szpital, czyli ponad 30 lat. Raz, że jest całkowicie niedostosowany do wymogów pacjentek i oczekiwań, a dwa – jest już po prostu stary i nieładny. To samo tyczy sali cięć cesarskich, która jest już po prostu zdewastowana.

Już w 2022 roku oddany został do użytku mniejszy trakt operacyjny. W jego skład wchodzą 3 sale operacyjne, w tym jedna hybrydowa, w której można przeprowadzać zabiegi chirurgii naczyniowej. Równie duże plany dotyczą przebudowy OIOMu. Obecnie funkcjonują dwa oddzielne, dla dorosłych i dla dzieci. Znajdują się jednak w trzech różnych lokalizacjach, zarówno na Parkitce, jak i na Tysiącleciu. Dzięki planowanym inwestycjom, intensywna opieka medyczna będzie skupiona w jednym miejscu:

Zbigniew Bajkowski: Po wybudowaniu całkiem nowego oddziału na parterze budynku przy ul. Bialskiej, będziemy mieli oddział na 24-25 łóżek, w którym będą miejsca i dla dorosłych, i dla dzieci. To będzie najnowocześniejszy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Po zakończeniu tych trzech inwestycji będziemy jednym z najlepiej doinwestowanych szpitali w województwie śląskim. Właśnie rozpoczyna się, również w tej chwili, remont oddziału zakaźnego, włącznie z laboratorium mikrobiologii. To też jest inwestycja rzędu około 9 mln złotych.

– prace jeszcze w tym roku, zapowiadał dyr. Zbigniew Bajkowski.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023