Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przepełnione szpitalne oddziały i kolejki w przychodniach świadczą o pełni sezonu grypowego

Facebook Twitter

Nie wszystkie infekcje są tak klasyfikowane, bo jak informuje Sanepid, by stwierdzić stanowczo, że mamy do czynienia z wirusami grypy, potrzebne są specjalistyczne badania.

Urząd Miasta w Częstochowie z bezpłatnymi programami profilaktyki zdrowotnej
fot.pixabay.com

Zachorowań grypopochodnych jest jednak więcej niż rok temu, wynika z raportów lekarzy pierwszego kontaktu.

Edyta Kapelka: Rzeczywiści statystyki pokazują, że zachorowań na grypę jest znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Oczywiście również ta grypa w poprzednich sezonach była inaczej liczona. Mieliśmy pandemię, większość statystyk poświęcona była koronawirusowi. Natomiast widać ewidentnie w naszych statystykach, że jest wzrost zachorowań na grypę lub choroby grypopochodne.

– jak informuje Edyta Kapelka, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przypadków grypowych notuje się więcej w niż poprzednim sezonie, szczególnie porównując miesiąc do miesiąca. Dużo przypadków było w październiku, jeszcze większy przyrost w listopadzie, choć prawdopodobny szczyt zachorowań jest wciąż przed nami:

Edyta Kapelka: Od początku obecnego sezonu epidemiologicznego, a sezon rozpoczyna się 1 września, na terenie Częstochowy i powiatu mieliśmy zarejestrowanych 10 541 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Biorąc pod uwagę poprzednie lata, w listopadzie rok temu, zachorowań ponad 2 tysiące, a w tym roku ponad 3,5 tysiąca – widać tutaj znaczny wzrost.

– jak dodaje rzecznik, widać też wzrost liczby zachorowań wśród dzieci. Za nami okres gdy zwyczajowo zaleca się szczepienia ochronne przed zasadniczym sezonem chorobowym. Czy jeszcze można ustrzec się grypy?

Edyta Kapelka: Najlepszą ochroną przed skutkami zachorowań daje szczepienie przed okresem wzmożonych zachorowań, a więc w okresie wrzesień – październik. Jednak lekarze przypominają, że każdy czas jest dobry na szcepienie. Oczywiście trzeba przejść odpowiednią kwalifikację lekarską, czyli trzeba być zupełnie zdrowym aby taką szczepionkę przyjąć.

– doradzała Edyta Kapelka z Sanepidu w Częstochowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj