Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dom Księcia ponownie wystawiony na sprzedaż. Jego cena jest jeszcze niższa

Facebook Twitter

Pod koniec lutego miasto ma ogłosić drugi przetarg na sprzedaż Domu Księcia z jego otoczeniem. Cena znacząco spadła, bo za ponad 10 mln nikt nie chciał kupić ponad stuletniej kamienicy.

fot. czestochowa.pl

Teraz stawka wywoławcza została obniżona o blisko 3 mln zł i wynosi 7,5 mln zł brutto.

Włodzimierz Tutaj: To ponowienie próby sprzedaży budynku na podstawie aktualnej wyceny. Jak wiadomo, miasto nie ma środków na jego całościowy remont, a lokalizacja Domu Księcia daje możliwość komercjalizacji projektu, oczywiście pod warunkiem pojawienia się poważnego nabywcy i inwestora. Budynek leży w strefie zabudowy usługowo-mieszkaniowej, dlatego w tej lokalizacji może znajdować się hotel, apartamentowiec, obiekt usługowy, czy też usługowo – handlowy.

– jak mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, w budżecie samorządu nie ma odpowiedniej kwoty, aby przywrócić zabytek do stanu pełnej funkcjonalności. To pochłonęłoby kilkadziesiąt milionów złotych. Być może na taką inwestycję zdecyduje się prywatny inwestor:

Włodzimierz Tutaj: Dom Księcia wraz z otoczeniem posiada dostęp do pełnego uzbrojenia ogólnomiejskiego. Budynek jest wyłączony z użytkowania. W latach 2017-2018 przeprowadzono w nim niezbędne prace zabezpieczające, wraz z wymianą pokrycia dachowego. Wcześniej na podstawie decyzji inspektora budowlanego wykwaterowani zostali z niego ostatni lokatorzy. Jego całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 10,2 tys. metrów kwadratowych, a kubatura 55 242 metrów sześciennych.

Jak przyznają urzędnicy w magistracie, ewentualne prace na miejscu muszą odbywać się we współpracy z konserwatorem zabytków, ale potencjalnych inwestorów może przyciągać atrakcyjna lokalizacja Domu Księcia:

Włodzimierz Tutaj: Inspektor, który – mamy nadzieję – pojawi się, będzie miał za zadanie przeprowadzenie przebudowy obiektu w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, zapewne z koniecznością odtworzenia historycznego kształtu i historycznej bryły tej kamienicy.

To już kolejna próba sprzedaży okazałej kamienicy z 1912 roku, dodaje Włodzimierz Tutaj. W pierwszym postępowaniu przetargowym, które zakończyło się niepowodzeniem, cena działek z kamienicą wynosiła 10,3 mln zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023