Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kto wyłoży ponad 10 mln na Dom Księcia i kilkadziesiąt mln w remont kamienicy? Przetarg w grudniu

Facebook Twitter

Ponad stuletni budynek u zbiegu Boya-Żeleńskiego, Wolności i Sobieskiego wciąż czeka na nabywcę. Miasto szuka inwestora dla zaniedbanego zabytku, a na razie nie ma chętnych. Dom Księcia został ponownie wystawiony na sprzedaż. Czy uda się go uratować?

Budynek niszczeje od lat, dotychczasowe próby sprzedaży się nie udały, a w remont trzeba zainwestować wielokrotnie więcej niż wynosi wartość kamienicy?

Włodzimierz Tutaj: Jak wiadomo miasto nie ma od dłuższego czasu środków na jego całościowy remont, a lokalizacja Domu Księcia daje możliwość realizacji komercyjnego projektu, pod warunkiem pojawienia się poważnego nabywcy i inwestora. Cena wywoławcza kilku działek stanowiących kompleks tzw. Domu Księcia wynosi ponad 10 mln 300 tys. To ponowienie próby sprzedaży budynku na podstawie aktualnej wyceny.

Sprawę komentuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik w Urzędzie Miasta. Już kilka lat lat temu niezbędne remonty obliczono na ok. 40 mln złotych. Prawie pięć lat temu wyprowadzili się lokatorzy, miasto zamurowało okna na parterze, zabezpieczyło też budowlę monitoringiem.

Jaka przyszłość może czekać Dom Księcia?

Włodzimierz Tutaj: Inwestor, który pojawi się i mamy nadzieję będzie miał za zadanie przeprowadzenie przebudowy w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, zapewne z koniecznością odtworzenia kształtu historycznej bryły tej kamienicy. Budynek jest wyłączony z użytkowania, przeprowadzono w nim niezbędne prace zabezpieczające wraz z wymianą pokrycia dachowego. Wcześniej na podstawie decyzji Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wykwaterowani zostali z niego ostatni lokatorzy.

Dom Księcia powstał w latach 1912-1913 na życzenie księcia Michała Romanowa – brata cara Mikołaja II. Pierwotnie przeznaczony był dla urzędników rosyjskich. Miasto zachęca inwestorów przede wszystkim atrakcyjną lokalizacją:

Włodzimierz Tutaj: Budynek leży  strefie zabudowy usługowo-mieszkaniowej, dlatego w tej lokalizacji może funkcjonować np. hotel, apartamentowiec czy obiekt usługowy lub też usługowo-handlowy. Przetarg zaplanowano na 1 grudnia br.

– dodaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik w magistracie. Inwestor, który chciałby w przyszłości odnowić budynek, dziś musi za niego i przyległe działki zapłacić ponad 10 mln 300 tys. zł. Dom Księcia jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023