Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dodajmy roślinność na dachu lub ścianie budynku. Możemy zyskać ulgi podatkowe

Facebook Twitter

Dodajmy roślinność na naszych posesjach, zaplanujmy zielone ściany budynków i skorzystajmy z ulg podatkowych. W ostatnich tygodniach zachęcał do tego częstochowian Urząd Miasta.

fot. czestochowa.pl

Teraz procedura została uruchomiona i można już składać wnioski w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, po tym jak radni w lutym przyjęli tę uchwałę, 1 kwietnia ona weszła w życie i mieszkańcy mogą w tym roku dokonywać inwestycji polegających na stworzeniu na swojej posesji prywatnej zielonego dachu, zielonej ściany czy ogrodu wertykalnego, aby po zgłoszeniu w przyszłym roku uzyskać ulgę od podatku od nieruchomości.

Cel tej podatkowej zachęty jest prosty – więcej zielonych miejsc w Częstochowie

– argumentuje Łukasz Kot, naczelnik z Centrum Usług Komunalnych. Pomysł ma przynieść konkretne korzyści:

Liczymy na to, że szczególnie w tych dzielnicach, gdzie jest gorsze powietrze z powodu niskiej emisji czy kopciuchów, będziemy mogli poczuć różnice. Wiemy, że teraz jest trudno podłączyć nieruchomość do gazu, z tego względu, że państwowe spółki mają kłopoty, żeby te wszystkie inwestycje wykonać. Trzymamy kciuki, żeby powstało tego jak najwięcej.

Przypomnijmy, że uchwała, która już weszła w życie jest adresowana tylko do właścicieli budynków jednorodzinnych. Szczegóły można znaleźć na stronach www częstochowskiego magistratu.

Są oświadczenia, które należy złożyć do urzędu, aby wejść w system ulg. Będzie weryfikowane to potem w przyszłym roku, czy ściany zostały wykonane i czy one żyją, bo jednym z warunków otrzymywania ulgi jest to, że ta zielona ściana będzie utrzymywana przez właścicieli nieruchomości. Na razie w tym roku skierowaliśmy ją do domów jednorodzinnych, gdzie nie wymagało to dodatkowych uzgodnień z innymi instytucjami 

– tłumaczy Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Uchwała dotycząca zwolnienia od podatku od nieruchomości będzie obowiązywać do końca 2023 roku.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024