Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dla mieszkańców województwa śląskiego zabezpieczono ponad 6,5 mln dawek jodku potasu

Facebook Twitter

Dystrybucja jodku potasu w województwie śląskim i wytyczne w/s przyjmowania preparatu. To działanie prewencyjne prowadzone także na terenie całego kraju. W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach tłumaczą po co i dlaczego.

fot. Pixabay

Dla mieszkańców województwa śląskiego zabezpieczonych jest ponad 6,5 mln dawek jodku potasu. Wszystkie tabletki już w ubiegłym tygodniu zostały zadysponowane do miejskich i powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej i stamtąd będą przekazywane dalej. Tabletki jodku potasu są i będą przechowywane w magazynach należących do prezydenta miasta, burmistrza, wójta. Gminy organizują na swoim terenie punkty wydawania tabletek jodku potasu. Mogą to być na przykład szkoły, przychodnie, szpitale, internaty czy inne lokalizacje wskazane przez samorząd.

Tabletki wydawane będą mieszkańcom tylko i wyłącznie w momencie ogłoszonego zagrożenia

Informacje na ten temat zostały przekazane na konferencji prasowej wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i Janusza Strzelczyka, wojewódzkiego konsultant ds. endokrynologii.

Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni dostępnymi wszelkimi możliwymi kanałami informacyjnymi, jak chociażby poprzez SMS, regionalny system ostrzegania, media lokalne, czy nawet służby wojewody, jak policja czy straż pożarna.

Jak dawkować?

O szczegółach medycznych dotyczących przyjmowania jodku potasu opowiedział podczas konferencji dr n. med. Janusz Strzelczyk, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Nie należy stosować preparatów na własną rękę.

Jak podkreślił dr Janusz Strzelczyk, powinniśmy przyjmować ten preparat w momencie, jeśli rzeczywiście dojdzie do ekspozycji. Najbardziej narażone w tym przypadku (na działanie jodu radioaktywnego) są dzieci. Im człowiek jest starszy, tym metabolizm nieco się zmienia, a więc zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd też dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat może nawet zaszkodzić.

Drugą bardzo ważną rzeczą jest to, że w chwili obecnej żyjemy na terenach, gdzie nie mamy niedoboru jodu. To jest naprawdę bardzo ważne. Dlaczego? Dlatego, że jeśli dostarczamy normalną ilość jodu w pożywieniu, w takiej sytuacji organizm nie jest narażony na tak duże pochłonięcie potencjalnej dawki. Im młodsza osoba, tym to zapotrzebowanie jest większe – dodał dr Strzelczyk i przestrzegał przed zażywaniem preparatów z jodem na własną rękę.

– zaznaczył śląski konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Jeśli pojawi się ekspozycja, powinniśmy ten preparat zażyć. […] Natomiast jako endokrynolog-praktyk chciałbym bardzo mocno przestrzec przed tym, aby nie przyjmować tych wszystkich najróżniejszych preparatów, do których pacjenci mają dostęp i czasami w sposób nieodpowiedzialny je przyjmują. Mocno narażają siebie w ten sposób na potencjalne choroby tarczycy: od częściowej lub całkowitej niedoczynności, po – jeśli są to osoby młodsze – do wystąpienia objawów nadczynności, co jest zdecydowanie groźniejsze

– powiedział Strzelczyk.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku.

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

  • osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • osoby z nadczynnością tarczycy,
  • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:

Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024