Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy koronawirus może być powodem odwołania wycieczki? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Facebook Twitter

Sugerując się wciąż napływającymi doniesieniami, koronawirus dotarł już do niemal każdego zakątka świata. Nikt nie jest bezpieczny, a poszczególne rządy zamykają granice i redukują napływ ludzi na teren ich państw. Czy epidemia koronawirusa może być więc powodem do odwołania wykupionych przez Ciebie wakacji? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Gdzie kupować wakacje?

Najlepszym rozwiązaniem jest Internet. Ceny zazwyczaj są nieco niższe niż w przypadku stacjonarnych biur turystycznych, a i wygoda całej transakcji wydaje się kusząca. Oczywiście obecna sytuacja nie sprawia, że to najlepszy moment na szukanie wczasów, ale epidemia zapewne niedługo się skończy i poszczególne firmy znowu będą miały dla swoich klientów dobre propozycje. Warto szukać ich właśnie w Internecie. Dobrym pomysłem jest też zainteresowanie się ubezpieczeniem podróżnym.

Koronawirus a odwołanie wycieczki, czy biura podróży mogą to zrobić?

Zasadniczo biura podróży mogą odwołać wyjazd niemal zawsze. Zazwyczaj wiąże się to z utratą części poniesionych kosztów. Epidemia koronawirusa sprawiła jednak, że zasady trochę się zmieniły. Niedawno Polska Izba Turystyki rekomendowała swoim członkom, by zwracali poniesione przez klientów koszty, jeśli wyjazd został odwołany ze względu na panującą sytuację. Była to jednak tylko rekomendacja, ponieważ przepisy w tej materii się nie są jasne i dają dużą dowolność. Na wypadek takiej sytuacji wielu klientów pomyślało jednak zawczasu o wykupieniu stosownego ubezpieczenia. Czy taka polisa działa podczas epidemii? Dobrą polisę turystyczną online kupisz na https://wakacyjnapolisa.pl/

Na co możesz liczyć, wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu?

Przede wszystkim polisa gwarantuje ochronę oraz zwrot kosztów, które poniosłeś w związku z rezygnacją lub przerwaniem wakacyjnego wyjazdu. Najczęściej jako za uzasadnione powody uznawane są:

– anulowanie rezerwacji noclegu i biletów
Możesz liczyć na zwrot kosztów w sytuacji, gdy będziesz zmuszony odwołać wcześniej zrobioną rezerwację biletów lotniczych, autokarowych lub promowych.

– rezygnacja z udziału w imprezach masowych, turystycznych i konferencjach
W OWU (Ogólnych Warunkach Umowy) znajdziesz spis powodów, które uprawniają Cię do rezygnacji z udziału w zaplanowanych wydarzeniach z zachowaniem poniesionych kosztów.

– zmiany związane z rezygnacją osoby towarzyszącej
Jeśli osoba, z którą miałeś spędzić urlop, zrezygnowała z wyjazdu, ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze, które wydałeś na zmianę rezerwacji.

– przerwanie uczestnictwa
Jeśli z uzasadnionych powodów nie będziesz mógł kontynuować rozpoczętej podróży, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela i pokrycie kosztów zmiany rezerwacji.

Czy pandemia jest powodem do odwołania wyjazdu?

Tutaj sytuacja jest bardzo niejasna, ponieważ nie ma  określonej dyrektywy, która odnosiłaby się konkretnie do tego przypadku. Zazwyczaj powodem do odwołania mogą być sytuacje losowe. Nikt jednak z góry nie narzuca interpretacji pandemii koronawirusa jako sytuacji losowej. Wiele więc zależy od podejścia biur turystycznych oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Więcej o rezygnacji z wakacji w TUI możesz znaleźć na tej stronie: https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji-z-podrozy-w-tui-2/

Podsumowanie

Jak widzisz, koronawirus wprowadził do naszego życia wiele chaosu, który również przeniósł się na kwestię wakacji. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne przeczytanie podpisanej umowy ubezpieczeniowej oraz dokumentów podpisanych w biurze turystycznym. W OWU (Ogólnych Warunkach Umowy) znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o wszelkiego rodzaju wyłączeniach z odpowiedzialności. Jeśli właśnie wróciłeś z zagranicy, warto sprawdzić, jak wygląda kwestia zasiłku chorobowego osób objętych kwarantanną.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj