Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Barokowy koncert skrzypcowy – NFM Orkiestra Leopoldinum w Cavatina Hall [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Barok był czasem rozkwitu muzyki klasycznej. Opracowano wtedy wiele nowych form muzycznych, a w czasie tym tworzyli jedni z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów takich jak między innymi Antonio Vivaldi. To właśnie jego dzieło, cykl koncertów skrzypcowych Cztery pory roku, zostało poddane reinterpretacji przez współczesnego kompozytora Maxa Richtera. The Four Seasons Recomposed zaprezentuje NFM Orkiestra Leopoldinum już 21 kwietnia 2024 roku w Cavatina Hall.

Cavatina Hall
mat. nadesłany

Reinterpretacja Czterech pór roku Antonio Vivaldiego według Maxa Richtera

W muzyce klasycznej jest kilka takich dzieł, które rozpoznają nawet osoby niesłuchające na co dzień tego gatunku. Jednym z nich z całą pewnością jest cykl koncertów skrzypcowych Cztery pory roku Antonio Vivaldiego, który już od 300 lat nie zszedł z największych scen świata. W 2012 roku brytyjski kompozytor niemieckiego pochodzenia Max Richter stworzył współczesną reinterpretację znanego barokowego dzieła Vivaldiego. Jest ona pełna znajomych wątków, które jednak często są prowadzone w dość niespodziewanym kierunku, co nadaje całości świeżego wydźwięku i wzbudza ciekawość w słuchaczach.
The Four Seasons Recomposed Maxa Richtera już 21 kwietnia 2024 roku zabrzmi w sali koncertowej Cavatina Hall w wykonaniu NFM Orkiestry Leopoldinum i przewodzącego jej skrzypka Alexandra Sitkovetskiego. Pełen opis wydarzenia i możliwość zamówienia biletów znajdziesz na stronie: https://cavatinahall.pl/events/four-seasons-recomposed/.

mat. nadesłany

NFM Orkiestra Leopoldinum w barokowym repertuarze już w kwietniu

Na kwietniowym koncercie w Bielsku-Białej reinterpretację barokowego koncertu skrzypcowego przedstawi NFM Orkiestra Leopoldinum. To grupa z wieloletnim doświadczeniem na scenie, która swoje koncerty miała w jednych z najważniejszych sal koncertowych nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach europejskich. Od początku działalności NFM Orkiestry Leopoldinum przewodzili jej doceniani skrzypkowie, a od minionego roku dyrektorem artystycznym jest Alexander Sitkovetsky – wybitny skrzypek rosyjskiego pochodzenia mieszkający w Wielkiej Brytanii. To absolwent programu „Chamber Music Society Two” w Lincoln Center i zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym między innymi w Trio di Trieste Duo Competition wraz z pianistą Wu Qianem.

NFM Orkiestra Leopoldinum podczas występu w Cavatina Hall wykona nie tylko parafrazę barokowego koncertu – program jest nieco bardziej urozmaicony przez dodatek dwóch dzieł. Jedno również pochodzi z epoki baroku – to Sonata g-moll Giuseppe Tartiniego. Drugie to Adagio na smyczki autorstwa współczesnego amerykańskiego kompozytora Samuela Barbera.

mat. nadesłany

Cavatina Hall – najwyższej klasy artyści i idealne warunki akustyczne

W przypadku sali koncertowej najważniejsze są odpowiednie warunki akustyczne, które wpłyną na to, jak we wnętrzu będzie roznosił się dźwięk. Cavatina Hall jest pod tym kątem uważana za jedną z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Odpowiada za to starannie dopracowany projekt sali pod kątem jej idealnej akustyki oraz zastosowany w niej nowoczesny system dźwięku immersyjnego. To właśnie on sprawia, że podczas nagłaśniania koncertów dźwięk roznosi się równomiernie po całej sali, a każdy ze słuchaczy, niezależnie od zajętego miejsca, może liczyć na pełnię wrażeń.

Nowoczesne wyposażenie i warunki akustyczne sali Cavatina Hall sprawiają, że jest to miejsce mile odwiedzane zarówno przez wielbicieli muzyki na żywo, jak i samych artystów chętnie przyjmujących zaproszenia do występów. Koncert NFM Orkiestra Leopoldinum to niejedyne warte uwagi wydarzenie w kalendarzu, zwłaszcza że na ten rok zaplanowane są koncerty z serii Cavatina Hall Essentials. To nowy cykl koncertowy skupiony przede wszystkim na muzyce klasycznej, choć niejednokrotnie w modernistycznym wykonaniu.

Masz ochotę spędzić kwietniowy wieczór w towarzystwie wirtuozowskiego wykonania dzieł Chopina kanadyjskiego pianisty Jarreda Dunna? A może wolisz zanurzyć się w świecie jazzu z saksofonistą Janem Garberkiem, który wystąpi już w maju? Do zobaczenia na koncercie!

mat. nadesłany

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024