Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska kultura w żałobie. Nie żyje Ireneusz Kozera

Facebook Twitter

W wieku 69 lat zmarł wieloletni naczelnik częstochowskiej kultury oraz dyrektor Filharmonii Ireneusz Kozera. Był inicjatorem ważnych artystycznych wydarzeń w mieście.

Częstochowianin Ireneusz Kozera działalność na polu kultury rozpoczął jeszcze w trakcie studiów. W połowie lat 80. kierował już Filharmonią w Częstochowie, miał ogromny wpływ na artystyczny kształt wieloletniego festiwalu „Gaude Mater”, wizytówki muzycznej miasta.

Zajmował się promocją w Teatrze im. Adama Mickiewicza oraz działalnością Akademickiego Centrum Kultury, które działa od lat przy Politechnice. Założył fundację, która wspierała Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. W ostatnich latach najpierw długo szefował częstochowskiemu wydziałowi kultury w Urzędzie Miasta, by potem dyrektorować ponownie w Filharmonii im. Hubermana. Spędził tu ostatnie 10 lat, przejmując funkcję zastępcy dyrektora Adama Klocka.

Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność w dziedzinie kultury, przyjął kilka lat temu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury. Uznaniem dla zasług było też samorządowe wyróżnienie „Promotor Częstochowy”. Ireneusz Kozera miał 69 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj