Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowscy policjanci i kolejarze przypominają o akcji Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko! [WIDEO]

Facebook Twitter

Częstochowscy policjanci włączyli się ponownie w akcję Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, prowadzoną przez kolejarzy w całym regionie.

Bezpieczny przejazd
Fot. czestochowa.policja.gov.pl

Akcja Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!

Nadal wiele osób sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem przed nadjeżdżającym pociągiem. Warto zapamiętać – to kategoryczny zakaz wjazdu na tory. Podobnie jak zamykający się czy otwierany dopiero szlaban. Tymczasem kierowcy łamią je nagminnie, mówi insp. Dariusz Duda, z komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei:

Dariusz Duda: Wjeżdżania na przejazd, kiedy te rogatki nie zostały jeszcze w pełni otwarte i wciąż nadawany jest sygnał w postaci czerwonego światła. W większości przypadków, to jest 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych winnymi okazują się kierujący.

Radio Jura: W razie awarii podają Państwo na naklejce żółtej  numery telefonu.

Ewa Płonka: Tak, telefon do naszego dyspozytora. W tym momencie dyspozytor szybko dzwoni, zna numery linii i szybciutko zamykamy tor, chroniąc użytkownika drogi.

Fot. czestochowa.policja.gov.pl

Wjazd na tory gdy miga czerwone światło może być bardzo niebezpieczne i wymaga natychmiastowej reakcji, stąd cenne informacje na żółtej naklejce, w obrębie każdego przejazdu

– dodaje z-ca dyr. Ewa Płonka z Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie.

Radio Jura: Najważniejsze informacje, które noszą tej klatce są?

Ewa Płonka: Generalnie, jeśli kierowca zatrzyma się na przejeździe z różnych powodów, coś mu się zepsuje albo coś się stanie, to w tym momencie na każdym przejeździe  i kategorii A – strzeżonym i na kategorii D – niestrzeżonym jest żółta naklejka. Na kategorii D – niestrzeżonym jest na krzyżu Świętego Andrzeja. Z drugiej strony, żeby on po prostu widział. I pierwsza sprawa jak mu się coś stanie dzwoni na numer 112 i mówi pierwsze trzy cyferki to jest na linii np. 183, kolejne sześć cyferek to jest kilometr przejazdu i w tym momencie jak zadzwoni z taką informacją na numer 112, to Centrum Powiadamiania Ratunkowego wie, gdzie dzwonić, żeby wstrzymać ruch na tym przejeździe.

Fot. czestochowa.policja.gov.pl

Większość osób nawet nie wie, jak wygląda droga hamowania rozpędzonego pociągu. Jest około 13 razy dłuższa, niż droga hamowania samochodu. Dlatego akcja „Szlaban na ryzyko!” ma nam to uświadomić. Warto wiedzieć jak się zachować w sytuacji zagrożenia, ale też jak oznakowane są poszczególne przejazdy kolejowe:

Radio Jura: Na przykład naklejka z numerem 183 001 530 pozwala dokładnie zidentyfikować, który to jest przejazd kolejowy.

Ewa Płonka: Dokładnie w tym momencie szybciutko wstrzymujemy ruch. Czasami zdarzało się już – trenowaliśmy takie powiadomienia – i do 3-4 minut udawało nam się szybko w tym momencie zareagować. I staramy się, żeby jak najszybciej uchronić ludzkie życie.

Z zastępcą dyr. Ewą Płonką z Zakładu Linii Kolejowych rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj