Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co zrobić gdy utkniemy na przejeździe kolejowym? PKP PLK prowadzi letnią kampanię dot. bezpieczeństwa

Facebook Twitter

Przez całe wakacje PKP PLK prowadzi akcje związane z bezpieczeństwem na przejazdach kolejowych. To szczególnie ważne w okresie urlopowym, bo gdy podróżujemy samochodem, przejeżdżamy często przez mało nam znane szlaki kolejowe. Co w sytuacji gdy utkniemy na zamykającym się przejeździe?

Co zrobić gdy utkniemy na przejeździe kolejowym
Fot. bezpieczny-przejazd.pl

Co zrobić gdy utkniemy na przejeździe kolejowym?

Przede wszystkim nie manewrujmy samochodem w obrębie torów. To śmiertelnie niebezpieczne:

Dariusz Duda: Najlepiej w tej sytuacji opuścić pojazd i jeśli jest na to czas, spróbować zaalarmować służby. Na każdym przejeździe jest specjalna naklejka, która informuje o numerze tego przejazdu, specjalnym numerze alarmowym, pod który należy zadzwonić, jeśli jest na to czas. Wtedy dyżurny ruchu ma możliwość wstrzymania ruchu na tym odcinku i uniknięcia po prostu tragedii na przejeździe. Jeśli nie ma czasu na podjęcie takiego ruchu, wskazane jest opuścić jak najszybciej pojazd, udać się w miejsce bezpieczne. Być może jest szansa, że kierujący pojazdem kolejowym jest w stanie zauważyć z daleka sytuację taką, która dzieje się na przejeździe, która wzbudzi jego czujność i zdąży wyhamować pojazd.

Nagminnie notowane są na przejazdach przewinienia kierowców. Dotyczą zwykle wjeżdżania na tory gdy rogatki nie zostały w pełni otwarte i nadal miga czerwone światło. Za takie zachowanie grożą wysokie mandaty. Z kolei jeżeli znajdziemy się na zamykającym się przejeździe, nie ustawiamy samochodu wzdłuż torowiska. Staramy się go za wszelką cenę opuścić:

Dariusz Duda: To są zachowania niepożądane. Wskazane w tym przypadku jest wyłamanie rogatki. Najprościej jest to zrobić po prostu wypychając sam drąg rogatki. Każde urządzenie tego typu jest wyposażone w bezpiecznik, który informuje służby kolejowe o tym, że doszło do awarii, doszło do uszkodzenia tej rogatki i automatycznie ruch na tym przejeździe jest ograniczony do bezpiecznej prędkości

– instruował kierowców insp. Dariusz Duda, z komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2023