Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa dla Ukrainy. Punkt informacyjny w urzędzie, zbiórki darów

Facebook Twitter

W poniedziałek (28.02.) o godz. 7.30 w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 uruchomiony zostanie punkt informacyjny dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Już działają punkty, do których można przynosić dary.

Punkt dla obywateli w UM Częstochowa czynny będzie od godz. 7:30 do 15:30.

Zbiórka już trwa

M.in. śpiwory, koce, bandaże, apteczki można przynosić w soboty, w godz. 9:00-16:00, do punktów przy ul. Brzeźnickiej 59 i Nowowiejskiego 3.

Począwszy od 26 lutego w każdą sobotę w godz. 9:00 – 16:00 można przynosić pomoc materialną dla walczącego z rosyjską agresją narodu ukraińskiego do dwóch punktów w Częstochowie:

  • Towarzystwo Patriotyczne ,,Kresy”
    ul. Brzeźnicka 59
  • Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
    ul. Feliksa Nowowiejskiego 3

Potrzebne są m.in. śpiwory, koce, materace, koce termoaktywne, pulsoksymetry, apteczki, opaski uciskowe, bandaże, opatrunki, nienarkotyczne leki przeciwbólowe.

Zaraz po feriach ruszy także zbiórka, w której uczestniczyć będą mogły całe społeczności szkolne – nauczyciele, inni pracownicy szkół, rodzice, dzieci i młodzież. Zbiórka potrwa od 28 lutego do 18 marca. Zgromadzona w szkołach pomoc trafi m. in. do mieszkanek i mieszkańców Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska czy Charkowa – miast partnerskich Częstochowy.

O zaangażowanie w organizację takiej zbiórki do placówek oświatowych zwrócił się miejski Wydział Edukacji oraz zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak, reprezentujący Częstochowę wielokrotnie podczas partnerskich wyjazdów na Ukrainę, w tym do tamtejszych szkół.

Zbiórka w szkołach obejmie artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności – jak konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, słodycze – czekolady, batony, a także artykuły chemiczne i środki czystości – mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.

Wydział Edukacji zachęca także, aby w każdej szkole umieścić symbole Polski i Ukrainy, a także przeprowadzić z dziećmi i młodzieżą rozmowy o sytuacji w Ukrainie. Dyrekcje i pedagodzy zostali również poproszeni, aby objąć szczególną uwagą i troską uczennice i uczniów pochodzenia ukraińskiego.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj