Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

CyberFoto rozstrzygnięte: mniej prac, ale sporo nagrodzonych. Wystawa już gotowa!

Facebook Twitter

Fotograficy mimo pandemii stanęli do rywalizacji na najlepsze prace. Finał 24. edycji Międzynarodowego Konkursu „Cyber- Foto”, który rokrocznie przygotowuje Regionalny Ośrodek Kultury, musiał mieć inny przebieg.

Dostaliśmy znacznie mniej prac niż co roku, ale wydaje mi się, że jest to związane z sytuacją epidemiczną. W konkursie wzięło udział kilku częstochowian, niestety ich prace nie zostały nagrodzone. Natomiast prace częstochowian zakwalifikowane są na wystawę. Ponieważ technologia zaczyna rozwijać się w bardzo szybkim tempie i artyści dostają do rąk coraz to nowsze środki i te środki akcentują to, co nas otacza w sposób nie taki dziennikarski, natomiast stosując artystyczne środki wyrazu.

Napłynęło o wiele mniej zdjęć, a finalistów wyłoniono w czasie zamknięcia dla kultury. Nadesłano blisko 150 prac, natomiast na wystawę jury wybrało ostatecznie 89 fotografii 30 autorów. Teraz znamy już laureatów:

Wygrał Ryszard Czernow, znany fotografik ze Śląska. Przedstawił melancholijną wizję odchodzącego czy nieistniejącego świata, taką wizję zanużoną w metafizyce, w filozofii. Myślę, że odwołuje się to do aktualnej sytuacji, która panuje na świecie. Prace w tym roku dosyć mocno akcentują tę sytaucję, która aktualnie zmusiła artystów trochę do innego spojrzenia na otaczający nas świat.

Jak mówi Sławomir Jodłowski – wieloletni komisarz konkursu CyberFoto, wśród laureatów mamy jeszcze grono autorów ze specjalnymi wyróżnieniami:

Przyznaliśmy 3 wyróżnienia oraz 3 nagrody specjalne. M.in. przyznano nagrodę Regionalnego Ośrodka Kultury, dostała ja Pani Krystyna Andryszkiewicz, znana fotografik, za pracę, która nazywa się „Kwiaty zła”. Ona porusza filozoficzną wizję, czym aktualnie jest zło i odnosi się do poematu Baudelaira o tym samym tytule.

Prace można już podziwiać w galerii Art-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj