Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe przystanki kolejowe w naszym regionie dla tych, którzy chcą przesiadać się np. z roweru na pociąg

Facebook Twitter

Program przystankowy uruchomiony przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Dzięki niemu pasażerowie pociągów skorzystają z nowych przystanków w woj. śląskim i łódzkim.

przystanki kolejowe
Fot. plk-sa.pl

Nowe przystanki kolejowe w regionie

To powinno ułatwić podróżowanie i przesiadki na lokalnych trasach. Których miejscowości w regionie dotyczy projekt?

Katarzyna Głowacka: Polskie Linie Kolejowe zwiększą dostęp do kolei w województwie śląskim i łódzkim. Mieszkańcy 11 miejscowości między Częstochową a Chorzowem-Siemkowicami zyskają lepsze warunki podróży. Zarządca infrastruktury ogłosił przetargi na przygotowanie projektów i realizację prac w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Nowe przystanki na terenie województwa śląskiego, czyli Częstochowa – Rząsawa, Mykanów, Cykarzew Stary, Cykarzew Północny, Stary Broniszew

Jak mówi Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK, podobne inwestycje do 2025 roku mają zostać zrealizowane też na terenie sąsiedzkiego województwa łódzkiego. Obejmą takie miejscowości jak: Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka czy Biała.

Co zyskają pasażerowie?

Katarzyna Głowacka: Dla mieszkańców poprawi się komfort podróży m.in. do Częstochowy. Na wszystkich peronach przewidziano wiaty, ławki i gabloty informacyjne, i oświetlenie ledowe. Przystanki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Wypukła faktura ze ścieżkami naprowadzającymi na antypoślizgowej nawierzchni pomoże w dojściu na pociąg niewidomemu pasażerom. Zachętą do ekologicznych podróży, czyli łączenia kolej i rowerów, będą stojaki w obrębie peronów.

Inwestycje już są wdrażane, co można sprawdzić m.in. w Koniecpolu. Zmiany rozpoczęły się też w 6 innych lokalizacjach. Całość zadania w ramach rządowego programu ma zakończyć się w przeciągu dwóch lat.

Katarzyna Głowacka: Przystanki zostaną wybudowane w ramach programu przystankowego. W województwie śląskim w ramach tego programu zostanie zrealizowanych łącznie 20 zadań. Podróżni już korzystają z efektów tego zadania, czyli z jednego nowego przystanku Koniecpol Centrum oraz zmodernizowanych czterech przystanków w Rybniku i Warszowicach. W realizacji są roboty dla sześciu zadań przystankowych

– zapowiadała Katarzyna Głowacka z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj