Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co zabrać do apteczki turystycznej na wakacyjny wyjazd?

Facebook Twitter

Nawet najbardziej udany wyjazd wakacyjny może nas zaskoczyć nagłym zdarzeniem, na które trzeba być przygotowanym. W podróż samochodem zabierzmy odpowiednio wyposażoną apteczkę.

fot. Hans / pixabay.com

Jeżeli do niej ostatnio nie zaglądaliśmy, przed urlopem warto to zrobić, podpowiada ratownik medyczny z Częstochowy:

Rafał Berdys: Powinniśmy z pewnością zabrać materiały opatrunkowe, które będą służyły do tego, aby zabezpieczyć krwawienia, mniejsze czy większe urazy. Do większych zalecam opatrunek uciskowy, nie zawsze i w każdej sytuacji może być zastosowany. Niemniej jałowy gazik, kompres czy też bandaż będzie zdecydowanie przydatny. Plastry po to, żeby zabezpieczyć  niewielkie skaleczenia. W przypadkach oparzeń, zalecana jest w ramach udzielanej pierwszej pomocy, woda bieżąca, natomiast warto zaopatrzyć się np. w opatrunki hydrożelowe. One są dostępne w aptekach

– radzi Rafał Berdys. Pamiętajcie o rękawiczkach, wodzie utlenionej czy najbardziej podstawowych lekach – na biegunkę czy rozstrój żołądka. Aby dobrze się przygotować, ekwipunek ratunkowy można też poszerzyć:

Rafał Berdys: Możemy myśleć o tym, żeby zabrać ze sobą również koc termiczny, folię życia, ponieważ mamy wakacje. Gdyby miało dojść do przegrzania organizmu, to warto zabezpieczyć poszkodowanego przed udarem cieplnym okrywając folią życia, by strona srebrna była skierowana ku górze. Jeżeli chodzi o stabilizację złamań, to w ramach szkoleń z pierwszej pomocy polecamy, aby stosować najprostsze rozwiązania m.in. chustę trójkątną, więc warto zabezpieczyć się w tego typu urządzenie.

Liczne problemy wakacyjne są do uniknięcia, gdybyśmy posiadali apteczkę turystyczną

– radzi częstochowski ratownik. Sprawdźmy, czy jej wyposażenie jest zdatne do użytku, leki są w terminie i czy nie ma w niej podstawowych braków:

Rafał Berdys: Apap, Pyralgina czy Ibuprom warto mieć ze sobą, jakiś lek rozkurczowy. Również można pomyśleć o tym, aby zabrać węgiel ze sobą. Węgiel aktywny jest bardzo skuteczny w sytuacjach zarówno biegunek, ale także w przypadku infekcji dróg oddechowych stosowanie jest zalecane. Pamiętajmy o tym, że nie mówimy o wyposażeniu apteczki w firmie, zgodnie z kodeksem pracy wody utlenionej być nie powinno. Na małe skaleczenia ona jest skuteczna i praktykowana, także też nie będzie błędem zabranie wody utlenionej, okteniseptu

– radził Rafał Berdys – ratownik medyczny z Częstochowy. Przy podróży samochodem zabierzcie też kamizelki odblaskowe, dla siebie i dla każdego z pasażerów.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj