Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dalej z odpadami przy ul. Filomatów? Mamy komentarz z magistratu

Facebook Twitter

Odpady będą usunięte, ale konkretnych dat póki co magistrat nie podaje. W najbliższym czasie ma zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie firmy, który zajmie się wywózką beczek składowanych nielegalnie w hali przy ul. Filomatów. Przetargiem zajmuje się Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Co dalej z odpadami przy ul. Filomatów
Fot. czestochowa.pl

Co dalej z odpadami przy ul. Filomatów?

Do czasu usunięcia toksycznych odpadów, teren jest monitorowany, tak aby nie doszło tu do równie niebezpiecznej sytuacji jak w przypadku pożaru beczek z chemikaliami w Zielonej Górze.

Włodzimierz Tutaj: Teren jest monitorowany i patrolowany, a po ostatnich wydarzeniach wzmacniamy monitoring i poprawiamy widoczność, tak aby wykluczyć możliwości działań zagrażających bezpieczeństwu związanych z tym nielegalnym składowiskiem. Przypomnę, że epizody związane z rozszczelnieniem kilku beczek były w minionych latach neutralizowane przez miasto z pomocą straży miejskiej i straży pożarnej w trybie działań antykryzysowych. W ostatnim czasie ich na szczęście nie było i miejmy nadzieję, że nie będzie. Działamy więc w tym kierunku, żeby scenariusz z Zielonej Góry czy też innych miejsc w Polsce, gdzie także płonęły odpady, w tym także te odpady niebezpieczne, nam nie groził

– podkreśla Włodzimierz Tutaj rzecznik Urzędu Miasta. Na teren hali jest zakaz wstępu, ten rejon ulicy Filomatów jest pod obserwacją policji i strażników miejskich. CzPK jednocześnie przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wywózkę odpadów.

Włodzimierz Tutaj: Przygotowanie przetargu było możliwe po zapewnieniu potencjalnego montażu finansowego tego bardzo kosztownego przedsięwzięcia. Miasto starało się o dotację zaraz po ogłoszeniu możliwości aplikowania o środki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Promesy, dotacje, jakie Częstochowa zdobyła zarówno z narodowego, jak i wojewódzkiego funduszu, mają pokryć do 55% szacowanych kosztów operacji, która będzie przebiegać etapami. Resztę musiało zabezpieczyć miasto w tegorocznym budżecie, w wieloletniej prognozie finansowej, niestety uszczuplając tym samym środki na istotne zadania własne

– dodaje Włodzimierz Tutaj. Całkowite koszty usunięcia nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Filomatów mogą sięgnąć 68,6 mln zł. Ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu, który wkrótce ogłosi miejska spółka Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024