Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Blachownia chce wybudować żłobek. Gmina chce skorzystać z rządowych środków w ramach programu „MALUCH Plus”

Facebook Twitter

Czy w Blachowni uruchomiony zostanie żłobek dla maluchów? Są na to spore szanse. Gmina ma już konkretne plany. Żłobek miałby ruszyć od 2024 roku, opieka w nim byłaby zapewniona dla co najmniej 24 dzieci. Na taką inwestycję mieszkańcy Blachowni czekają od dawna.

fot. sylviebliss/pixabay.com

Teraz wszystko wskazuje na to, że te plany uda się zrealizować.

Koszty będą jednak duże, dlatego inwestycja miałaby być dofinansowana z budżetu państwa

– zapowiada na naszej antenie burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska.

Sylwia Szymańska: To również wielkie zapotrzebowanie mieszkańców. Od wielu lat te wnioski do nas wpływały. Czekaliśmy na taki program, jaki w tej chwili ogłosił rząd „Maluch Plus”, bo dzięki tym środkom gmina Blachownia będzie mogła ten żłobek wybudować. Na dzień dzisiejszy nie mamy miejsca, w którym moglibyśmy ewentualnie ten żłobek umieścić i go dostosować. Dlatego mamy pomysł, żeby w byłym budynku gimnazjum – tam, gdzie w tej chwili mieści się Szkoła Podstawowa nr 1, oddziały klas 1-3 – dobudować część żłobkową.

Jak mówi w rozmowie z reporterem Radia Jura Sylwia Szymańska, żłobek w Blachowni powstałby od podstaw. Najlepszą lokalizacją byłoby sąsiedztwo Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Bankowej 13. Żłobek miałby odrębne wejście, a wewnątrz dwie sale dla dzieci, salę sensoryczną, toalety i pomieszczenie dla zatrudnionej kadry. W planie jest również rozbudowa placu zabaw o urządzenia dla dzieci do lat 3:

Sylwia Szymańska: Na dzień dzisiejszy prowadzimy ankiety. Zbieramy od mieszkańców zapotrzebowanie, żeby przygotować projekt skrojony bezpośrednio a potrzeby naszych mieszkańców. Chcemy również, żeby mieszkańcy się wypowiedzieli, czy ewentualnie w tej grupie dzieci, które korzystałyby z tego żłobka, są dzieci z niepełnosprawnościami, bo też zakłady przygotowanie specjalnej pracowni sensorycznej dla takich dzieci.

Ankietę gmina opublikowała na swojej stronie internetowej. Jak podkreśla Sylwia Szymańska, ankieta nie jest kartą zgłoszeniową do żłobka, gmina jedynie sonduje jakie jest zainteresowanie rodziców żłobkiem w Gminie Blachownia. Takie konsultacje potrwają do 10 lutego 2023 roku.

fot. blachownia.pl

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024