Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Budowa kanalizacji w Blachowni. To najważniejsza inwestycja ostatnich lat dla samorządu

Facebook Twitter

Trwa rozbudowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Blachownia. Powstaje za kilkadziesiąt milionów złotych m.in. dla Cisia, w planach jest też skanalizowanie Konradowa.

Budowa kanalizacji w Blachowni
fot. goszka/ pixabay.com

Budowa kanalizacji w Blachowni

Mieszkańcy czekają na takie udogodnienia od lat, mówi burmistrz Blachowni:

Sylwia Szymańska: Dzięki środkom zewnętrznym z Unii Europejskiej, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także ze środków z Polskiego Ładu, gmina Blachownia w tej chwili buduje kanalizację za ponad 30 milionów. Jest to bardzo duża inwestycja i bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Wiele lat do tej inwestycji przygotowywaliśmy się, robiąc dokumentację projektową. Z pewnością komfort życia mieszkańców znacznie się poprawi, ale także jakość środowiska wód gruntowych i też sama jakość zbiornika Blachownia, do którego wpływały ścieki, chociażby z Cisia, które w tej chwili jest właśnie kanalizowane.

Jak informuje Sylwia Szymańska, burmistrz podczęstochowskiej gminy, trwająca budowa to najważniejsza inwestycja realizowana w tej kadencji. Jak duży teren obejmie system kanalizacji?

Sylwia Szymańska: Większa część Gminy Blachownia będzie ujęta w ten system kanalizacyjny. Oczywiście jest to wszystko realizowane wieloetapowo. Natomiast nie przestajemy na tym, przygotowujemy dokumentację projektową na, chociażby miejscowość Konradów, więc stopniowo kolejne tereny gminy do tej kanalizacji będziemy podłączać. Dużo też zależy od samej oczyszczalni, która się znajduje w Blachowni, jest to uzależnione, ile tych ścieków będzie w stanie przyjąć, więc pewnie w jakiejś perspektywie trzeba będzie również pomyśleć o rozbudowie.

Budżet Obywatelski w Blachowni

Docelowo w kolejnych etapach samorząd przy inwestycjach w kanalizację nadal liczy na fundusze spoza własnego budżetu. Do wykorzystania być może będą dalsze środki unijne:

Radio Jura: Jak wygląda kwestia finansowania? Mamy je zapewnione na taką dużą i pewnie kosztowną inwestycję?

Sylwia Szymańska: Gmina Blachownia złożyła kolejny wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę następnych etapów kanalizacji. Cały czas posiłkujemy się środkami zewnętrznymi, z budżetu gminy nie bylibyśmy w stanie realizować tak dużej inwestycji, więc wszystko też zależy od możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych.

Z burmistrz Sylwią Szymańską rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj