Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Biegacze na start. Dużo sportowych wydarzeń dla amatorów w jesiennym kalendarzu!

Facebook Twitter

Bieganie to cały czas jedna z najpopularniejszych aktywności, którą podejmują Polacy. Nic dziwnego. Bieganie jest modne, zdrowe (oczywiście w umiarze), pozwala się zrelaksować, przewietrzyć głowę i nabrać więcej energii do działania na co dzień. Z pewnością nikogo to nie zaskoczy, że fanów biegania mamy również w naszej redakcji i stąd tak często pewnie na naszej antenie oraz w naszym portalu słyszycie, bądź czytacie o kolejnych organizowanych imprezach w naszym regionie.

Kadr z I edycji biegu Pamięci Bitwy pod Mokrą z 2019 roku.

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Jesień kojarzy mi się z bieganiem. Być może dlatego, że to właśnie o tej porze roku odbywa się impreza do której zazwyczaj przygotowywałem się przez cały rok. Mowa o Silesia Maratonie. Impreza w tym roku – jak zwykle – odbędzie się w pierwszą niedzielę października (03.10.). O tym, że to wielkie święto biegaczy z naszego województwa nie muszę nikogo przekonywać. Imprezę udało się przeprowadzić nawet rok temu przy większym widmie koronawirusa niż obecnie. Na szczęście! Oby bez przeszkód było i tym razem. Tego życzę organizatorom oraz uczestnikom. Mnie w tym roku tam zabraknie(żadna strata dla świata), ale do rzeczy . Ja nie o tym.

Ten tekst, który być może kogoś ze środowiska w Częstochowie i okolicy zainteresuje, powstaje po to, by zwrócić uwagę na imprezy, które – albo wracają do kalendarza po koronawirusowej przerwie, albo są zupełnie nowe, albo prostu są kolejną edycją. Co na początek?

Na początek Jurajski Festiwal Biegowy. To trzecia edycja wydarzenia i propozycja dla tych, którzy lubią crossowe biegi na długich dystansach, bo tu do wyboru macie: 100, 50, 25 oraz 10 kilometrów (ponadto bieg rodzinny i bieg dzieci). Brzmi ekstremalnie? Jasne, że tak. Szczególnie dystans 100 oraz 50. Pomijając długość, bieg prosty nie jest ze względu na terenowe warunki, które na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej spotkacie: podbiegi, piach, błoto etc. Jeśli byliście – to wiecie. Wydarzenie potrwa trzy dni i zaczyna się już jutro (24-26.09.). Więcej TUTAJ. Zaprasza Fundacja Family Challenge. Impreza kolejny raz pod patronatem Radia Jura.

Numer dwa: Tu krótko, bo nie byłem nigdy ale wiem, że impreza się odbywa. Mowa o XVIII Mistrzostwach Policji w Biegach Przełajowych Hutki – Kanki w Gminie Łazy. Posiłkuję się w tym miejscu informacją prasową:

Już po raz osiemnasty biegacze zmagać się będą z wymagającą trasą podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegach Przełajowych imienia sierżanta Grzegorza Załogi organizowanych w Hutkach-Kankach w Gminie Łazy (24.09.2021). Na trasie staje kilkuset zawodników, nie tylko policjantów. Zawodnicy wystartują na trasie wytyczonej wokół rezerwatu „Góra Chełm”. Na tej trasie będą konkurować przedstawiciele służb mundurowych (m.in. policjanci, leśnicy), uczniowie klas o profilu mundurowym oraz wszyscy chętni w kategorii otwartej dla biegaczy – podkreśla Adrian Kała, dyrektor OSiR w Łazach, współorganizatora zawodów.

Termin: 24 września.

Kolejna propozycja: Bieg Godzinny. Na wydarzenie zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy pomocy Klubu Ludzi Aktywnych Zabiegani. Myślę, że imprezy jakoś szczególnie przedstawiać nie trzeba bo ma już swoją tradycje i wiecie, że to bardzo sympatyczne spotkanie biegaczy na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Dąbrowskiego. Biegamy godzinę po bieżni z pomiarem czasu. Jest darmowy, zapisać się możecie TUTAJ, lub na miejscu w dniu wydarzenia, czyli… 3 października. Tak, wydarzenie MOSiR-u pokrywa się z Silesia Maratonem. Jednak usprawiedliwię organizatora – ciężko znaleźć weekend, w którym nie byłoby konkurencyjnych imprez. Z pewnością kilku osób na starcie zabraknie z tego powodu, ale przy rekreacyjnym charakterze imprezy – nic nie szkodzi. Tu liczy się zdecydowanie bardziej spotkanie niż wynik. Bardziej rywalizujemy tu sami ze sobą niż z innymi, chociaż nie zabraknie tych, którzy o wynik powalczą z pozostałymi. Polecamy.

Teraz będzie zbiorcze zaproszenie, ponieważ organizatorem wszystkich biegów jest jedno stowarzyszenie – Miasto Sportu. Znacie? Jeśli jesteście z miasta lub okolic i starujecie, to z pewnością tak. Imprezy wznawiane, bo na przeszkodzie ich organizacji w pierwotnych terminach stanęła pandemia:

1. Nocna Wataha 2020 – jesień. Z rocznym opóźnieniem, ale macie szansę ukończyć cykl biegów z zeszłego roku. Poznamy w końcu zwycięzców poszczególnych dystansów. Termin: 22 października, Gmina Olsztyn.
2. Ossona Cup – jesień. To już impreza w terminie i wbieganie ile pary w nogach pod charakterystyczne wzniesienie na krańcu Częstochowy w określonym czasie. Termin: 24 października.

Więcej szczegółów i zapisy TUTAJ.

I na koniec ostatnia z imprez, o której wiem i która jest nowością na naszym terenie. 20 listopada w Parku Lisiniec odbędzie się pierwszy z trzech zaplanowanych biegów (pozostałe dwa będą miały inną lokalizację) pt. I Częstochowski Bieg Morsa „Mokre Gacie”. Uważam, że sama nazwa zdradza wiele, ale pędzę z wyjaśnieniami. Zawody polegają na trzykrotnym pokonaniu pętli po parku o długości ok. 1,6 km (łącznie 5 km) – i tu haczyk – trasa wiedzie częściowo przez zalew Adriatyk. Tak. Listopad to początek sezonu morsowania i nie przypadkowo zamysł wydarzenia jest właśnie taki, aby połączyć bieg z wchodzeniem do średnio ciepłej wody popularnego kąpieliska. Wspominałem wyżej, że organizatorzy planują łącznie trzy takie biegi w tym sezonie. To ważna informacja, bo finalnie uczestnicy walczą o tytuł ICE runnera. Zapisy i więcej szczegółów TUTAJ.

To chyba tyle. Tyle z wydarzeń, które przed nami, biegaczami i lubiącymi spotkania z innymi na trasach organizowanych wydarzeń. Od siebie dodam, że wszystko co wyżej, to zbiór imprez, które dzieją się na miejscu lub po sąsiedzku, na które nie trzeba jechać setki kilometrów, stąd pewnie wiele osób zwróci na nie uwagę.

I na sam koniec: Cieszę się, że powoli (mimo widma czwartej fali) wróciły lub wracają imprezy, które dobrze znamy. Z tych, które się odbyły, mogę wskazać imprezę Jacka Chudego, czyli „Przełajowa Ósemka” w Blachowni czy Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą, która doczekała się trzeciej edycji, zorganizowany przez ekipę JEST LEPIEJ. Niestety, pandemia uniemożliwiła organizację największego ulicznego biegu w Częstochowie, czyli Biegu Częstochowskiego. XII edycja imprezy Zabieganych już dwa lata czeka na przeprowadzenie i z tego co wiem od Magdy Trzepizur, prawdopodobnie w końcu doczeka się tego w tradycyjnym, wiosennym terminie w 2022 roku. Oby!

Paweł Stępniewski.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021