Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzień Babci i Dziadka. Poznaj historię tych świąt

Facebook Twitter

Dzień Babci i Dziadka. 21 stycznia, czyli dokładnie dziś, świętują wszystkie babcie, a z życzeniami do dziadka maszerujemy jutro, czyli w poniedziałek 22 stycznia.

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to stosunkowo „młode” święto

Choć dla wielu z nas Dzień Babci i Dziadka wydaje się być tradycją od zawsze, to w rzeczywistości jest to stosunkowo „młode” święto. Jego początek sięga lat 60. XX wieku i związany jest z pewnym spektaklem teatralnym.

Pierwsze obchody Dnia Babci zainicjował „Express Poznański” w 1965 roku, kiedy to uhonorowano legendarnej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która wcieliła się w babcię w sztuce „Drzewa umierają stojąc” na deskach poznańskiego teatru. Po spektaklu przystąpiono do oficjalnych obchodów, w czasie których aktorce wręczono tort z napisem „Dla babci”, tłumacząc, że tego dnia, w stolicy Wielkopolski, obchodzone jest święto wszystkich seniorek.

Pomysł ten szybko rozprzestrzenił się na cały kraj i od tamtej pory, każdego roku 21 stycznia celebrujemy Dzień Babci. Aby jednak męskie grono dziadków nie było pokrzywdzone, ich święto zaczęto celebrować kolejnego dnia, czyli 22 stycznia.

Fot. pixabay.com

Dzień Dziadka, jednak, musiał poczekać jeszcze jedną dekadę. Jego obchody zaczęły klarować się dopiero w latach 70. XX wieku, a to za sprawą konkursu w telewizji na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja, ale ten termin nie przypadł do gustu mieszkańcom naszego kraju. Dopiero z czasem Dzień Dziadka zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dzień Dziadka nie są szeroko znane na świecie. W wielu krajach nie obchodzi się oddzielnych świąt dla seniorów i seniorek – babcie i dziadkowie świętują wspólnie. Tak jest między innymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie w pierwszą niedzielę po święcie pracy obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków. Wspólne święto babci i dziadka obchodzone jest również we Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Estonii. Natomiast oddzielne święto dziadków obchodzone jest między innymi we Francji, Brazylii oraz Meksyku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj