Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Beskidy: Trudne warunki na szlakach po nocnym opadzie śniegu

Facebook Twitter

Beskidzcy goprowcy donoszą o trudnych warunkach turystycznych na szlakach po nocy z opadami śniegu. Temperatura spadła poniżej zera, a na szlakach może być ślisko. Ponadto, z powodu silnego wiatru nieczynny jest odcinek kolei linowej z Jaworzyny na Skrzyczne. Turyści powinni być odpowiednio przygotowani i mieć na uwadze zasady bezpieczeństwa.

Trudne warunki na szlakach
fot. Pixabay

Trudne warunki na szlakach

Beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku donoszą o trudnych warunkach turystycznych na beskidzkich szlakach. W sobotę rano temperatura na wysokości 1200-1300 m npm wynosiła -5 stopni, a w nocy sypnęło tam 5-10 cm śniegu. W dolinach termometry wskazywały około 0 stopni, a na szlakach może być ślisko. Ponadto, zachmurzenie było pełne, a wieje dość silny wiatr.

Niestety, z powodu silnego wiatru nieczynny jest odcinek kolei linowej z Jaworzyny na Skrzyczne. Decyzja o jego otwarciu zostanie podjęta dopiero po ustaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ostrzeżenie synoptyków

Synoptycy z IMGW ostrzegają przed możliwymi opadami śniegu w sobotę. Przyrost pokrywy może wynieść od 10 do 20 cm, a wiatr może osiągać prędkość do 40 km/h, a w porywach nawet 75 km/h. Ta pogoda może utrzymać się do wczesnego popołudnia.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie jest umiarkowane i występuje głównie na bardzo stromych stokach zwiększonego odłożenia śniegu. Ostrzeżenie obowiązuje do odwołania.

Turyści powinni być odpowiednio przygotowani

Dla turystów, którzy planują wyprawę w góry, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu i odpowiednim obuwiu. Niezbędne są również raczki oraz zapas ciepłych płynów. Ważne jest również posiadanie naładowanego telefonu komórkowego z aplikacją „Ratunek” oraz powerbanka. Ponadto, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, należy zabrać latarkę.

W przypadku wypadku lub jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej, można wezwać pomoc dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj