Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Schronisko dla Osób Bezdomnych z poważnym remontem. Pomoc może tu jednocześnie otrzymać kilkadziesiąt osób

Facebook Twitter

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pomocy Potrzebującym, częstochowska Fundacja Adullam oficjalnie zaprezentowała po remoncie Schronisko dla Osób Bezdomnych przy ul. Legionów.

Miejsce jest odnowione, odpowiednio wyposażone, a oprócz pokojów mieszkalnych 70 mężczyzn, może tu liczyć na kompleksową pomoc, doradztwo, opiekę psychologa:

Elżbieta Ferenc: Pracownika socjalnego, prawnika, doradcy zawodowego i specjalisty do spraw uzależnień. To jest korytarz, który jest wyremontowany, pokoje, mamy pralnie. Pralnia musi spełniać swoje standardy z ilością urządzeń do prania, suszenia. Tutaj mamy z kolei łazienkę, izolatkę. To jest z tego czasu, który mieliśmy, czyli pandemii, żeby tworzyć tutaj na miejscu warunki bezpieczne. Wyremontowane pomieszczenia mieszkalne, są mniejsze pokoje, tu mamy pokoje wieloosobowe. Następnie jest stołówka, która jednocześnie jest świetlicą

– mówi Elżbieta Ferenc, prezes Fundacji Chrześcijańskiej Adullam. Remont placówki dofinansowano z budżetu państwa kwotą ponad 136 tys. zł w ramach programu „Pokonać Bezdomność”. Cały remont pochłonął ponad 152 tys. złotych. Sytuacja każdej osoby jest inna, każdy podopieczny schroniska to inna historia, czasem z happy endem:

Dawid: Jest od trzech miesięcy na „swojej skórze”, to już tutaj codzienność. U mnie to wygląda tak, że codziennie rano wstaję, wychodzę na miasto, szukam pracy i jakoś mi się to udało. Bardzo szybko stanąłem na nogi. Tydzień i nie powinno mnie tutaj być. Mam na razie takie mieszkanko, pokój tam gdzie pracuje, właściciel mi udostępnił pokój i jakoś tak sobie daje radę. Jak się chce bardzo, to da radę tyle osiągnąć, naprawdę i to w bardzo szybkim czasie. Plany na przyszłość to lepsza praca, może kobieta, swój dom.

Radio Jura: Najważniejsze, żeby odbudować sobie życie.

Dawid: Tak, żeby stanąć na nogi i funkcjonować jak prawdziwy facet.

– mówi do niedawna bezdomny Dawid, korzystający ze Schroniska prowadzonego przez Adullam.

Jak dodają przedstawiciele instytucji pomocowych, musi być chęć pokonania kryzysu bezdomności, inaczej osobie w potrzebie nie da się pomóc:

Elżbieta Ferenc: Mamy relacje bezpośrednie, tym samym możemy szybciej dotrzeć do istoty problemu. Nieraz są to prozaiczne sprawy. Poza tym zwracamy też uwagę na tych panów, którzy przychodzą do nas, jako pierwsze kroki i w kryzysie bezdomności, żeby byli jak najkrócej. Ich czas pobytu tutaj by był tylko małym epizodem ich życia. Natomiast aktywizacja zawodowa, poprawa relacji w rodzinie. Rodzina jest podstawowym fundamentem do tego, że człowiek się czuje bezpiecznie i czuje się kochany, potrzebny. Jest to pomoc jedna z zasadniczych, bo to ma odbudować morale, to jest odbudowa tego, co człowiek nosi.

– mówi Elżbieta Ferenc. W skali miejskich statystyk grono bezdomnych sięga ok. 370 osób, które są znane Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Przy Legionów działa schronisko dla mężczyzn, jest też ogrzewalnia, ale instytucjonalna pomoc w mieście jest szersza, bo kryzys bezdomności dotyka również kobiety.

Małgorzata Mruszczyk: Bezdomność jest problemem. Wiadomo, że trzeba mu pomóc, bo w pewnym momencie życia gdzieś się pogubił i sam nie potrafi z tej bezdomności, z tego kryzysu wyjść. W naszym mieście bezdomne są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Oczywiście są też kobiety i nie tylko w tej bezdomności schroniskowej, w Domu Samotnej Matki czy w schronisku przeznaczonym typowo dla kobiet, też tej bezdomności poza schroniskowej. Gdzie tu mamy ponad 120 osób, 70 osób jest takich, które znajdują się pod naszą opieką, które możemy namierzyć i są wśród tych osób również kobiety. Ta liczba się zmienia. Pomagamy również kobietom i jest to problem wśród kobiet

– podsumowuje Małgorzata Mruszczyk, dyr. MOPS-u w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024