Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Chodźmy, porozmawiajmy…. Aktywizacja młodzieży w samorządach. Projekt UJD

Facebook Twitter

„Chodźmy, porozmawiajmy.... Aktywizacja młodzieży w samorządach" to projekt edukacyjny realizowany w Uniwersytecie Jana Długosza. Ma on zachęcać młodzież do angażowania się w życie społeczne, w przyszłości być może w lokalną działalność polityczną.

UJD

UJD z projektem: Chodźmy, porozmawiajmy…. Aktywizacja młodzieży w samorządach

Twórcy pokładają spore nadzieje w młodym pokoleniu:

Paweł Ruksza: Porozmawialiśmy na temat partycypacji społecznej, wolontariatu, na tematy takie, które pozwalają mieszkańcom, a w tym przypadku naszym studentom, uczestniczyć nie tylko w sprawowaniu władzy, ale w samorządzie terytorialnym. Więc dotyczył on relacji międzyludzkich, ale też biorąc pod uwagę zwiększenie wiedzy studentów. Później można było skonfrontować tę wiedzę na temat wolontariatu czy innych możliwości partycypacyjnych podczas konferencji o tematyce samorządowej.

– mówi Paweł Ruksza, wykładowca uniwersytecki z częstochowskiej uczelni. Projekt „Chodźmy, porozmawiajmy… ” zachęcał studentów do angażowania się we wszystkich obszarach, które składają się na aktywność życia obywatelskiego. Poruszane były tematy dotyczące m.in. Budżetu Obywatelskiego oraz Funduszu Sołeckiego. Młodzi ludzie poznali ten temat od podszewki:

Przed tym projektem to jakoś nigdy nie zwracałam uwagi na to skąd to się bierze, skąd te parki powstają, skąd są place zabaw. A to właśnie ten projekt tak w sumie pokazał, że sami ludzie, mieszkańcy decydują o tym, że coś takiego ma powstać. Fajnie, że w ogóle coś takiego istnieje, że ludzie sami mogą powiedzmy, że stworzyć taki projekt. Społeczność tego miejsca wpadnie na jakiś pomysł, można fajnie zagospodarować, to wtedy fajnie to zadanie jest zrealizowane.

Paweł Ruksza

Projekt miał zachęcać studentów do większej aktywności w sprawach społecznych, ale również w życiu częstochowskiej uczelni:

Paweł Ruksza: Młodzież w samorządach. Taki był tytuł tego projektu. Warto szersze grono osób interesować tematyką samorządu, bo w tym momencie więcej osób uczestniczy w tym nie tyle życiu samorządowym, co partycypacji mieszkańców w sprawowaniu władzy. Studenci, którzy uczestniczyli w tym projekcie, mogą porównać, skonfrontować i dojść do wniosku, że na uczelni jest też i życie studenckie, a ono się składa z różnych elementów też i projektowych

– dodaje Paweł Ruksza, wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj