Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akcja krwiodawstwa w Częstochowie. Przyjdź, pomóż, masz dwa dni wolnego

Facebook Twitter

Przyjdź, możesz pomóc. Akcja krwiodawstwa w Częstochowie pod hasłem "Częstochowa dla Niepodległej’’.

Akcja krwiodawstwa w Częstochowie

Dzisiaj (9.11.) na placu Biegańskiego po raz kolejny można oddać krew. Organizatorzy przyciągają, czym mogą – ochotnikom będą przysługiwały dwa dni wolne od pracy. Listopadowa akcja krwiodawstwa odbywa się pod hasłem „Częstochowa dla Niepodległej’’. Osoby oddające krew mogą liczyć na wiele przywilejów, a największym jest chyba to, że na bieżąco można kontrolować swoje zdrowie.

Piotr Gajda: Jak oddajemy krew, ta krew jest badana, my również jesteśmy badani i choćby z nami się coś złego działo, to szybko się o tym dowiemy, a profilaktyka jest niezwykle ważna. Po samym oddaniu krwi też nie ma czegoś takiego, że człowiek jest bardzo osłabiony i nie może funkcjonować. Jest ten dzień wolny, czy w tej chwili nawet dwa dni wolnego po oddaniu krwi,  żeby odpocząć, ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie strugać chojraka. Po oddaniu krwi nie wstawać od razu i nie uciekać, tylko dać sobie chwileczkę, usiąść, odpocząć. My też na takich akcjach zachęcamy do tego, żeby chwile z nami porozmawiać. Te 15 minut odpoczynku w zupełności wystarczy, żeby wrócić do normalnego funkcjonowania.

Zachęca Pior Gajda z Częstochowskiego Legionu, który skupia honorowych dawców krwi. Organizatorzy przypominają, że oddanie krwi to jedna z najważniejszych form niesienia pomocy innym. Zbiórka trwa od godz. 9.00 do 13.00 w ambulansie katowickiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Pamiętajmy, że nie każdy może oddawać krew. Poniżej kilka ważnych informacji:
– osoba, która chce oddać krew powinna ważyć minimum 50 kg,
– nie należy oddawać krwi w trakcie leczenia nadciśnienia,
– nie wolno oddawać krwi w trakcie menstruacji,
– nie wolno oddawać krwi w trakcie przyjmowania leków przeciwdepresyjnych,
– nie wolno oddawać krwi w przypadku chorób autoimmunologicznych jak np. choroba Hashimoto lub Gravesa-Basedowa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024