Akademicka Częstochowa, czyli spotkania i podpowiedzi dla uczniów ostatnich klas szkół średnich
Samorząd nie szczędzi trudu, by zatrzymać młodzież w Częstochowie. Czy uczniowie, którzy kończą szkołę średnią, podejmą u nas studia i pracę, zostaną w mieście na kolejne lata? Ma w tym pomóc kontynuowany program „Akademicka Częstochowa".

Szacowany czas czytania: 02:36
Akademicka Częstochowa
Krzysztof Matyjaszczyk: Ma zachęcić młodych ludzi po pierwsze, żeby poszli na studia, bo studia to wspaniały okres w życiu każdego młodego człowieka i dobrze, żeby z niego skorzystali. Po drugie, żeby wybrali kierunki studiów i uczelnie z Częstochowy, bo tutaj mamy wiele ciekawych ofert na naszych uczelniach częstochowskich i warto się z nimi zapoznać przed dokonaniem tego wyboru. A trzecia sprawa to jest, aby ten wybór był jak najbardziej świadomy i jak najbardziej poparty poznaniem siebie i tego, co dla każdego młodego człowieka jest najlepsze w danym momencie dla kreowania swojej przyszłości zawodowej i osobistej.

O prowadzonych w Częstochowie działaniach przypomina prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Lokalny rynek pracy rozwija się i czeka na młodych ludzi. W jakich branżach mogą budować swoją przyszłość?
Anna Tymoszenko: Wciąż dominują jednak zawody techniczne. Dominują branże, nazwałbym to inżynierskie, branża stalowa, automotive, branża szklana. Natomiast rośnie w siłę również branża outsourcingu, coraz więcej potrzebujemy księgowych, inżynierów, programistów. Chodzi o to, że ten rynek coraz bardziej się różnicuje, kiedyś u nas dominowała tylko i wyłącznie tzw. branża ciężka, przemysł klasyczny, w tej chwili wokół tego przemysłu tworzy się również branża IT, tworzą się centra usług wspólnych.
Wylicza Anna Tymoszenko kierownik Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy.

Rozpoczęły się spotkania z uczniami ostatnich klas szkół średnich, które mają zachęcić do studiowania i podjęcia pracy u nas. „Akademicka Częstochowa” i jej założenia, ostatnio dotarła do Zespołu Szkół im. B. Prusa, ale też do Liceum Samorządowego. W wyborach dalszej drogi nauki czy zawodu pomoże dodatkowo nowa aplikacja:
Anna Di Giusto: Aplikacja, która będzie wyposażona w badanie, które pozwoli określić mocne strony młodych osób, ale też profilować je, w jakich obszarach tak naprawdę mają pewne predyspozycje, mają zasoby, mają tak zwane potrzeby wewnętrzne, które u nich są silne. Dzięki temu będzie im łatwiej, zapoznając się z takim profilem, dotrzeć do tego, co tak naprawdę może być ich ścieżką zawodową, ale też prywatnie, to też w dużym stopniu pokazuje, w jaki sposób sobie z pewnymi rzeczami mogą radzić. Aplikacja będzie dostępna dla uczniów klas czwartych szkół średnich.
Aplikacja pomoże im dokonywać świadomych wyborów, dodaje Anna Di Giusto, związana zawodowo z innowacyjnymi technologiami.

Czytaj także:
- Uczelnie mogą liczyć na pieniądze z programu „Akademicka Częstochowa”. Sprawdziliśmy, na co do tej pory przeznaczono przyznane dotacje
- Politechnika zacieśnia współpracę z Zespołem Szkół Samochodowo – Budowlanych. Zaoferowała uczniom laboratoria
- Są fundusze na dotacje dla uczelni w ramach Akademickiej Częstochowy