Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akademicka Częstochowa, czyli spotkania i podpowiedzi dla uczniów ostatnich klas szkół średnich

Facebook Twitter

Samorząd nie szczędzi trudu, by zatrzymać młodzież w Częstochowie. Czy uczniowie, którzy kończą szkołę średnią, podejmą u nas studia i pracę, zostaną w mieście na kolejne lata? Ma w tym pomóc kontynuowany program „Akademicka Częstochowa".

Akademicka Częstochowa UJD
fot.pixabay

Akademicka Częstochowa

Krzysztof Matyjaszczyk: Ma zachęcić młodych ludzi po pierwsze, żeby poszli na studia, bo studia to wspaniały okres w życiu każdego młodego człowieka i dobrze, żeby z niego skorzystali. Po drugie, żeby wybrali kierunki studiów i uczelnie z Częstochowy, bo tutaj mamy wiele ciekawych ofert na naszych uczelniach częstochowskich i warto się z nimi zapoznać przed dokonaniem tego wyboru. A trzecia sprawa to jest, aby ten wybór był jak najbardziej świadomy i jak najbardziej poparty poznaniem siebie i tego, co dla każdego młodego człowieka jest najlepsze w danym momencie dla kreowania swojej przyszłości zawodowej i osobistej.

Krzysztof Matyjaszczyk

O prowadzonych w Częstochowie działaniach przypomina prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Lokalny rynek pracy rozwija się i czeka na młodych ludzi. W jakich branżach mogą budować swoją przyszłość?

Anna Tymoszenko: Wciąż dominują jednak zawody techniczne. Dominują branże, nazwałbym to inżynierskie, branża stalowa, automotive, branża szklana. Natomiast rośnie w siłę również branża outsourcingu, coraz więcej potrzebujemy księgowych, inżynierów, programistów. Chodzi o to, że ten rynek coraz bardziej się różnicuje, kiedyś u nas dominowała tylko i wyłącznie tzw. branża ciężka, przemysł klasyczny, w tej chwili wokół tego przemysłu tworzy się również branża IT, tworzą się centra usług wspólnych.

Wylicza Anna Tymoszenko kierownik Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy.

koła nukowe

Akademicka Częstochowa, fot. pixabay.com

Rozpoczęły się spotkania z uczniami ostatnich klas szkół średnich, które mają zachęcić do studiowania i podjęcia pracy u nas. „Akademicka Częstochowa” i jej założenia, ostatnio dotarła do Zespołu Szkół im. B. Prusa, ale też do Liceum Samorządowego. W wyborach dalszej drogi nauki czy zawodu pomoże dodatkowo nowa aplikacja:

Anna Di Giusto: Aplikacja, która będzie wyposażona w badanie, które pozwoli określić mocne strony młodych osób, ale też profilować je, w jakich obszarach tak naprawdę mają pewne predyspozycje, mają zasoby, mają tak zwane potrzeby wewnętrzne, które u nich są silne. Dzięki temu będzie im łatwiej, zapoznając się z takim profilem, dotrzeć do tego, co tak naprawdę może być ich ścieżką zawodową, ale też prywatnie, to też w dużym stopniu pokazuje, w jaki sposób sobie z pewnymi rzeczami mogą radzić. Aplikacja będzie dostępna dla uczniów klas czwartych szkół średnich.

Aplikacja pomoże im dokonywać świadomych wyborów, dodaje Anna Di Giusto, związana zawodowo z innowacyjnymi technologiami.

Akademicka Częstochowa

Fot. Pixabay

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj