Politechnika zacieśnia współpracę z Zespołem Szkół Samochodowo – Budowlanych. Zaoferowała uczniom laboratoria
Politechnika Częstochowska zacieśnia współpracę z Zespołem Szkół Samochodowo - Budowlanych. Władze uczelni i dyrekcja szkoły podpisali porozumienie, które umożliwi młodzieży uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Politechniki. Będą to m.in. ćwiczenia szczególnie cenne dla uczniów „Samochodówki”.
Mają tutaj poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nowoczesnej motoryzacji:
Chcemy zachęcić młodych ludzi do studiowania na Politechnice Częstochowskiej. Jesteśmy na to świetnie przygotowani, mamy duże moce przerobowe. Chcemy pokazać uczniom szkoły średniej, czym my tutaj dysponujemy, a mamy sprzęt inny niż w szkole. Jest to uzupełniające i myślę, że z tego powodu też bardzo atrakcyjna forma kształcenia młodych ludzi
– mówi Norbert Sczygiol – rektor Politechniki. Uczelniane zajęcia są zaplanowane dla uczniów z klasy o specjalności technik pojazdów samochodowych:
Uczniowie oprócz zajęć planowych, zajęć programowych mają dodatkowo pojazdy elektryczne i hybrydowe – zajęcia te prowadzą prowadzą pracownicy naukowi politechniki zarówno w szkole, jak i w laboratoriach na terenie politechniki. Szkoła nie ma takiej bazy, nie ma takiej pomocy co politechnika. Na pewno to wzbogaca zajęcia, pomaga uczniom zdobyć nowe umiejętności. Przyszłość to zapewne pojazdy elektryczne i hybrydowe pod względem technologicznym, oszczędności środowiska, spalinowe kiedy na pewno odejdzie, być może stanie się to jeszcze za naszego pokolenia
– dodaje Jacek Grzegorzewski – dyrektor częstochowskiej „Samochodówki”. Ma być atrakcyjnie, a kształcenie pozostanie praktyczne, aby uczniowie nie czerpali tylko wiedzy z książek:
Są to nowe technologie. Nie wszystko można wyczytać w książkach, nie wszystko jest w podręcznikach. Ważna jest praktyka, a tu podczas tych zajęć mają szansę, mają okazję z tą praktyką się zetknąć. Współpracujemy z wieloma firmami, z wieloma instytucjami m.in. są to dealerzy samochodowi.
Uczelnia chce rozwijać się w wielu kierunkach, stąd współpraca z częstochowską szkołą. Uczniom z technikum Politechnika udostępni trzy samochody o różnych napędach:
Rynek jest w tej chwili bardzo trudny. Mamy niż demograficzny, ale liczymy, że przedstawienie ciekawej oferty dydaktycznej, która będzie się też wiązać z potencjalnymi miejscami pracy – wspominałem o lokalnych pracodawcach, jest dla nas bardzo ważna, tworzymy taki pomost pomiędzy szkołami ponadpodstawowymi i pracodawcami
– dodaje Witold Elsner – kierownik maszyn cieplnych na Politechnice Częstochowskiej. Ważnym elementem współpracy jest rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania nowoczesną motoryzacją, po szkole Politechnika chętnie widziałaby absolwentów na swoich wydziałach.
Zobacz także: