Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Internowano wówczas w regionie 162 osoby

Facebook Twitter

To były tragiczne chwile dla całego narodu Polskiego. Dziś przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dziś rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W Częstochowie pamiętamy o tym wydarzeniu. O 12.00 w 42. rocznicę tego wydarzenia, w al. Sienkiewicza odbędą się miejskie uroczystości przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

Miejskie obchody prezydent Częstochowy zaplanował pod pomnikiem ks. Popiełuszki, ale jeszcze dzisiaj w tym miejscu pojawią się też związkowcy i dawni działacze podziemnej opozycji. NSZZ Solidarność w regionie zaprasza na uroczystą mszę w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 15.30. Później nastąpi zapalenie zniczy w al. Sienkiewicza, rocznicowe spotkanie okolicznościowe obędzie się w siedzibie Solidarności przy ul. Łódzkiej. Udział weźmie ks. kapelan Ryszard Umański, związkowcy oraz sympatycy związku. Zapowiedziane są też poczty sztandarowe. Wieczorem Apel Jasnogórski poświęcony zostanie pamięci ofiar stanu wojennego.

W Częstochowie tego dnia 42 lata temu, podobnie jak w całym kraju, zmilitaryzowane zostały zakłady o znaczeniu strategicznym, wystawiono warty, starsi mieszkańcy pamiętają żołnierzy np. przy budynku poczty na ul. Śląskiej. ZOMO zaatakowało i zdemolowało wówczas siedzibę zarządu regionu częstochowskiej „Solidarności”. W zakładach pracy, gdzie NSZZ „Solidarność” miał swoje struktury, doszło do protestów i strajków.

Dzień później protesty odbyły się m.in. w Spółdzielni Inwalidów „Anka”, Spółdzielni Pracy „Dzianilana”, Fabryce Pras Automatycznych „Wykromet”. Protestowali też studenci. 13 grudnia odbył się strajk Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Strajkować próbowała również Huta, ale do formalnego strajku nie doszło. Stan wojenny sparaliżował komunikację, karetki pogotowia nie mogły wyjeżdżać do chorych i umierających ponieważ były rozstawione gdzie indziej, wyłączone zostały telefony. Organizatorzy częstochowskich strajków zostali skazani na kary więzienia. W naszym regionie internowano 162 działaczy.

Stan wojenny trwał formalnie 586 dni – zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj