Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

112 z rekordową liczbą, również niepotrzebnych zgłoszeń

Facebook Twitter

Nawet 7 tys. zgłoszeń wpływa dziennie do katowickiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego na nr alarmowy 112. Zgłoszenia napływają z całego województwa, oczywiście też z Częstochowy i subregionu północnego. W Katowicach odbiera telefony 103 operatorów.

Podsumowano właśnie 2020 rok pod tym kątem – trafiło tu prawie 1,8 mln zgłoszeń. Nawet 800 tys. to zgłoszenia niezasadne. Warto pamiętać, że nie dzwonimy pod nr alarmowy anonimowo:

W momencie kiedy dzwoni się już do operatora, to operator widzi na mapie lokalizację zgłaszającego, to jest tzw. zakończenie sieci połączenia. W zależności od miejsca czy to mocno zurbanizowane, tudzież jakieś tereny leśne, pola, dokładność tej lokalizacji jest mniejsza. Czasami to jest nawet co do metra.

Radio Jura: Cenna uwaga dla tych, którzy w niewłaściwy sposób wykorzystują ten numer alarmowy. 

Najbardziej, otrzymujemy z platformy lokalizacyjno-informacyjnej z Centralnej Bazy Danych numer telefonu, mimo że się zastrzeże numer, ponadto widzimy dane abonenta. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 nie jest się absolutnie anonimowym.

Mariusza Knopka, kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego pytał Mariusz Osyra. Ważne że nawet 1 mln telefonów i zgłoszeń w skali roku to sytuacje ratujące zdrowie, życie czy dobytek. Są przekazywane do jednostek policji, straży oraz dyspozytorni medycznych. To najwyższy wynik spośród wszystkich centrów w kraju. Trafiają do centrali jednak różne zapytania i problemy:

Ktoś źle zakwalifikował. Myślał, że jest to zgłoszenie alarmowe, przy czym zgłoszenie alarmowe musi spełniać pewne warunki, musi zaistnieć w danej chwili, stwarzać zagrożenie lub podejrzenie zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia, środowiska. Najważniejsze jest to, żeby to się działo w danej chwili. To są zabawy np. z telefonem przez dzieci, osoby starsze, które przy zablokowanym telefonie, nie wiedzą co zrobić, aby go odblokować. Jedyna możliwość, którą mogą zrobić to jest połączenie na numer alarmowy 1112. Pytania o taksówkę, zamówienie pizzy, to jest szereg takich typu zgłoszeń.

Z takimi zapytaniami 112 nie wybieramy. O rozsądne korzystanie z numerów alarmowych apelują służby, blokowanie numeru może utrudnić pomoc osobom, które jej potrzebują. Przypomnijmy więc, kiedy wybieramy numer alarmowy?

Centrum obsługuje teren województwa. Na numer alarmowy 112 dzwonimy wówczas, gdy mamy bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia, mienia lub środowiska przy założeniu, że dzieje się to w danej chwili. To jest podstawa zgłoszenia alarmowego. 

– informował nas Mariusz Knopek, kierownik katowickiego centrum. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021