Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

10 lat Radia Jura. O tym mówiliśmy w pierwszych wiadomościach

Facebook Twitter

10 lat temu ruszyło Radio Jura, radio, w którym od początku chcieliśmy mówić o sprawach ważnych dla mieszkańców Częstochowy. O tym co dzieje się blisko, w dzielnicach, na osiedlach. Dziś w naszym urodzinowym programie przypominamy wiadomości, którymi się z Wami witaliśmy.

Dzień otwarty w MPK

Wiadomości lokalne w Radiu Jura, codziennie od 7.00 do 17.00

W styczniu 2011 roku mówiliśmy o przebudowie częstochowskiej filharmonii:

Obok remontowanej starej siedziby instytucji powstaje także nowy, pomocniczy budynek.

-relacjonował Mariusz Osyra, który sprawdzał jak posuwały się prace i czy powodowały w rejonie jakieś utrudnienia. Filharmonię otwarto po remoncie jesienią 2012 roku.

W styczniu 2011 roku odwiedziliśmy w naszych wiadomościach częstochowskie księgarnie, które kusiły obniżkami cen i wyprzedażami tytułów. To była ostatnia okazja, by książkę kupić taniej, wzrosła bowiem stawka podatku VAT na książki:

Dotąd 0%, teraz wynosi 5 %. Podwyżka cen dotyczy książek dopiero co wydawanych, a te które są w księgarniach kosztują… mniej. Szczególnie podczas noworocznych obniżek.

– mówiliśmy w wiadomościach Radia Jura.

Już rozpoczęły się prace związane z przebudową Placu Biegańskiego i Alei.

-to był kolejny temat w naszych pierwszych wiadomościach. Informowaliśmy o tym, że zniknęły kioski na placu, nikt też nie trudził się naprawianiem dziur w tym miejscu. To był kolejny etap zmian w centrum miasta, prowadzonych głównie z myślą o pieszych. Zapowiadaliśmy zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu.

Do czego wracaliśmy w kinach na początku 2011 roku?

W naszych pierwszych wiadomościach w Radiu Jura podsumowaliśmy plebiscyt „Złota piątka OKF-u”. Częstochowscy kinomani jako zwycięzcę wyłonili film „Różyczka” Jana Kidawy Błońskiego. Drugie miejsce, z nieco mniejszą ilością oddanych głosów, zdobył „Essential Killing” , oryginalny dramat, pozbawiony dialogów w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Na trzeciej pozycji uplasował się biograficzny film o grupie The Doors, dalej – „Autor widmo” Romana Polańskiego oraz „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.

W plebiscycie wygrało wyraźnie polskie kino.

– mówiliśmy w wiadomościach, zapowiadając, że tytuły wrócą na ekran OKF- u w lutym 2011. Mamy rok 2021, 10 lat później, kina nie działają, są zamknięte w związku z pandemią koronawirusa.

Odwilż w regionie

W styczniu 2011 roku rosły stany częstochowskich rzek. Sytuację na bieżąco monitorowały służby zarządzania kryzysowego, uspokajając, że zagrożenia powodziowego nie ma. Zastoje wodne miejscami pojawiły się na ulicy Batalionów Chłopskich, gdzie na obniżonym terenie woda nie miała odpływu.

Zalane mogą być niektóre posesje znajdujące się dużo poniżej drogi. Podobnie sytuacja wygląda na ulicy Storczykowej w Olsztynie, oraz na Cisiu, pod Częstochową, gdzie tylko w ostatnich godzinach straż pożarna kilkakrotnie interweniowała w związku z wodą zalewającą prywatne posesje.

– relacjonowali reporterzy Radia Jura. W pierwszych naszych wiadomościach, 10 lat temu, mieliśmy dobre wiadomości dla kierowców:

Będą budowane dodatkowe połączenia między dzielnicami Częstochowy i trasą DK1- tak zwane ślimaki. Dotąd Częstochowianie nie mieli szansy zjechać z krajowej jedynki na północ od skrzyżowania z Jana Pawła II, od strony Katowic. Z kolei z dzielnicy „Północ” nie można było wydostać się na trasę w kierunku Warszawy. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podpisał umowę, dzięki której mamy dostać dofinansowanie na budowę połączeń „Północy” z DK1, między innymi wiaduktu nad ulicą Makuszyńskiego.

Jak wygląda układ dróg w Częstochowie 10 lat później? Mówimy o tym codziennie wiadomościach Radia Jura.

W styczniu 2011 roku dzieci i młodzież odliczały dni do ferii, a swoje styczniowe propozycje przedstawił w Radiu Jura częstochowski Teatr imienia Adam Mickiewicza: sztuka z udziałem publiczności, znana farsa oraz propozycja dla najmłodszych to była tylko część atrakcji. Atrakcyjnie zapowiadał się także plan muzycznych, głównie didżejskich, imprez w Teatrze From Poland.

Mamy rok 2021: trwają ferie bez atrakcji, Teatr imienia Adama Mickiewicza czeka na widzów, wciąż jest zamknięty z powodu pandemii, a TfP zniknął z mapy Częstochowy.

W pierwszych informacjach w Radiu Jura mówiliśmy także o tym, że pojawia się możliwość, by zaskarżyć opieszałe urzędy.

Jeśli nasza sprawa utknęła w biurokratycznej machinie, mamy szansę wyegzekwować jej szybsze załatwienie. Ułatwiają to zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego już przygotowane i podpisane przez Prezydenta. Opieszałe urzędy częstochowianie mogą ponaglić składając skargę zawsze, gdy sprawy nie załatwiono w ustawowym terminie. Przepisy wejdą w życie już w marcu.

-mówiliśmy w wiadomościach, w których także na 93,8 FM było o pogotowiu strajkowym, do jakiego przystąpili pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Walczyli o podwyżki płac.

Smog w Częstochowie

To kolejny temat, który jest z nami przez 10 lat. W pierwszych wiadomościach Radia Jura mówiliśmy, że przybywa interwencji częstochowskiej straży miejskiej dotyczących palenia odpadów w domowych piecach centralnego ogrzewania. Strażnicy podsumowali: w 2010 roku aż 6700 kontroli strażników dotyczyło właśnie utrzymania czystości na posesjach:

Niestety część śmieci ląduje też na dzikich wysypiskach. Jeśli są spalane, może sprawdzić to patrol straży miejskiej. Kontrole prowadzą także inspektorzy ochrony środowiska. Za łamanie przepisów grożą wysokie kary.

Dzięki Wam i dla Was gramy od 10 lat. Zależy nam na tematach, które są bliskie naszym słuchaczom.

Pamiętajcie o formularzu kontaktu DAJ ZNAĆ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024