Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Żyrafa w Parku Śląskim w Chorzowie dostanie nową głowę. Ogłoszono przetarg

Facebook Twitter

W Parku Śląskim w Chorzowie szykuje się wielki powrót jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu tego miejsca. Mowa o 16-metrowej rzeźbie żyrafy, która w ubiegłym roku straciła swoją głowę ze względów bezpieczeństwa. Teraz, dzięki ogłoszonemu przetargowi na remont, ma szansę na odzyskanie dawnej świetności.

Żyrafa w Parku Śląskim
fot.fb/Śląskie. Pozytywna energia

Żyrafa w Parku Śląskim odzyska głowę

Decyzja o demontażu głowy została podjęta po tym, jak zauważono poluzowanie mocowań.

Chcieliśmy uniknąć uszkodzenia rzeźby i zagwarantować bezpieczeństwo odwiedzającym park

– wyjaśnia Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskiego. Teraz zarządca parku staje przed wyzwaniem odrestaurowania tej kultowej figury, nie przekraczając przy tym zaplanowanego budżetu.

Pierwsza próba znalezienia wykonawcy zakończyła się niepowodzeniem – zgłosiła się tylko jedna firma, której wycena znacznie przekraczała dostępne środki. Park Śląski liczy na to, że tym razem uda się znaleźć ofertę bardziej odpowiadającą ich oczekiwaniom finansowym.

Nie planujemy zwiększać kwoty przeznaczonej na remont

– podkreśla Miler.

Wybrany wykonawca będzie miał nie lada zadanie. Oprócz przygotowania niezbędnej dokumentacji, czekają go prace budowlane i konserwatorskie, które muszą być przeprowadzone zgodnie z wymogami konserwatora zabytków. Rzeźba żyrafy, podobnie jak inne dzieła sztuki w parku, jest bowiem wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

Żyrafa w Parku Śląskim to nie tylko atrakcja dla odwiedzających, ale także ważny symbol Parku Śląskiego

Stojąca na Alei Żyrafy, prowadzącej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, figura jest dobrze widoczna z wielu punktów, w tym z Osiedla Tysiąclecia oraz drogi łączącej Chorzów i Katowice. Odlewana w 1959 roku w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych, rzeźba przeszła już jedną renowację w 2011 roku, podczas której przywrócono jej pierwotny, jasny kolor.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024