Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Planetarium Śląskie w Chorzowie z nowościami. Spoglądamy w gwiazdy dzięki nowym obserwatoriom astronomicznym

Facebook Twitter

Planetarium Śląskie w Chorzowie z kolejnymi nowościami. Po modernizacji całego obiektu, teraz za kolejne miliony zainstalowano tam dwa nowe obserwatoria astronomiczne. Odwiedzający mogą spojrzeć w gwiazdy...

Planetarium Śląskie w Chorzowie
Fot. facebook.com/slaskie

Planetarium Śląskie w Chorzowie ma dwa nowe obserwatoria astronomiczne

W ramach modernizacji, stary refraktor, który działał od 1955 roku, został zastąpiony nowoczesnym teleskopem optycznym. Oprócz tego, pojawił się również radioteleskop, który umożliwia odbieranie fal radiowych z kosmosu.

Teleskop optyczny działa na zasadzie widzialnej, odbierając długości fal o wartości 550 nanometrów. Natomiast w przypadku radioteleskopu, odbierane są fale o długości 21 cm, które są niewidoczne dla naszych zmysłów. Radioteleskopy pozwalają na badanie promieniowania elektromagnetycznego o różnych długościach fal. Dzięki nowemu teleskopowi optycznemu, można obserwować obiekty kosmiczne z dużą ilością detali. Po długim czasie ekspozycji, możliwe jest spojrzenie na krańce wszechświata oraz obserwacja naszej galaktyki oraz innych oddalonych o miliony lat świetlnych galaktyk.  Radioteleskop pozwoli naukowcom na odbieranie fal radiowych z kosmosu i tworzenie map radiowych. Specyficzne linie, ich położenie i natężenie dostarczają informacji o własnościach obszarów wszechświata.

Planetarium Śląskie w Chorzowie

Fot. facebook.com/slaskie

Planetarium Śląskie w Chorzowie to już nie jest relikt dawnego ustroju, a nowoczesne centrum nauki

Modernizacja Planetarium Śląskiego to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu. Obiekt jest dziś jednym z najnowocześniejszych parków nauki i przyciąga tysiące odwiedzających, inspiruje i uczy, prezentując kosmos niemal na wyciągnięcie ręki. Chcemy, żeby to miejsce wciąż się rozwijało, a do tego niezbędny jest nowoczesny sprzęt, stąd kolejna inwestycja o wartości 3,5 mln zł i uruchomienie obserwatoriów z nowym teleskopem i radioteleskopem. Najlepszą formą nauki jest doświadczanie

– podkreślał marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Nowe urządzenia w planetarium umożliwią zarówno prowadzenie badań naukowych, jak i obserwacje dla odwiedzających. Inwestycja, która wyniosła blisko 3,5 miliona złotych, została w całości sfinansowana ze środków budżetu województwa śląskiego.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj