Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lilo ma dwa tygodnie i 180 cm wzrostu. W Zoo w Chorzowie urodziła się żyrafa

Facebook Twitter

W zoo w Chorzowie na świat przyszła żyrafa siatkowana o imieniu Lilo. To już drugie narodziny żyrafy po siedmioletniej przerwie i 21 żyrafa urodzona w chorzowskim zoo. Maleństwo ma obecnie 1,80 cm wzrostu i ciągle rośnie. Jest to szczególny moment ze względu na to, że gatunek ten jest zagrożonym.

Zoo w Chorzowie
fot.mat.prasowe

W Zoo w Chorzowie na świat przyszła mała żyrafa

Przyszła na świat 16 stycznia. „Maleństwo” podczas narodzin mierzyło 175 cm. Aktualnie żyrafa urosła już 5 cm i waży 80 kg. Mamą samiczki jest Lunani, natomiast jej tata to Iroko – samiec sprowadzony do śląskiego Zoo w 2022 r.

Teraz przyszedł czas, aby się nią pochwalić. Zawsze taki zwyczaj jest w ogrodach, że trzeba odczekać i zaobserwować nowo narodzone zwierzę jak ono i matka się zachowuje. Żyrafa ma na imię Lilo i jest karmiona na sztucznym odchowie. Teraz możemy stwierdzić, że żyrafa Lilo jest zdrowa

– powiedział podczas niedawnej konferencji prasowej dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Marek Mitrenga.

Zoo w Chorzowie fot.fb/Śląski Ogród Zoologiczny/ A. Pająk

Lilo wymaga sztucznego odchowu przez opiekunów. Jej matka Lunani, która po raz pierwszy doświadcza macierzyństwa, nie chciała podjąć karmienia córki.

My nie ingerujemy bezpośrednio po porodzie, a już szczególnie jak matka jest pierworódką – jak w tym przypadku. Niestety, pełna obserwacja nie wykazała żadnego zainteresowania matki młodym, dlatego zdecydowaliśmy się podać pierwsze mleko z butelki

– powiedziała kierowniczka zwierząt kopytnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym Alina Kloska.

Na ten moment pracownicy zoo zajmują się małą żyrafą całodobowo, czekając na poprawę relacji między mamą a córką.

 W tej chwili mamy sześć żyraf, ale ten stan nie będzie stały, ponieważ te młode żyrafy najprawdopodobniej od nas wyjadą. To pozwoli nam na wygospodarowanie miejsca i możliwość ponownych narodzin

– dodaje dyrektor.

Narodziny żyrafy są drugimi narodzinami w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od siedmiu lat. Od 2016 r. chorzowskie stado żyraf składało się wyłącznie z samic. W 2022 r. udało się sprowadzić do Chorzowa młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Po niedługim czasie udało się połączyć go z samicami, co zaowocowało pierwszymi od siedmiu lat narodzinami żyrafy imieniem Layra we wrześniu 2023 roku.

Żyrafa siatkowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dane z 2021 r. wskazują, że w środowisku naturalnym występuje obecnie około 16 tys. osobników tego gatunku.

Zoo w Chorzowie fot.fb/Śląski Ogród Zoologiczny

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024