Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców podejmuje pracę na Śląsku. W Częstochowie nieznacznie ich ubyło

Facebook Twitter

Chętnie podejmują u nas zatrudnienie, albo tworzą własne firmy - w województwie śląskim to głównie Ukraińcy. Chodzi o napływowe osoby, które zaczynają pracę albo otwierają własną działalność gospodarczą.

ZUS
fot.mat.prasowe

ZUS informuje o wzroście zatrudnienia cudzoziemców

Aktywność cudzoziemców również w naszym województwie przeanalizował ZUS. Wzrost za ubiegły rok jest widoczny. Łącznie ponad 1,12 mln cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju:

Beata Kopczyńska: W województwie śląskim nastąpił wzrost liczby cudzoziemców w statystykach, niewielki spadek liczby cudzoziemców na przestrzeni roku nastąpił w oddziale ZUS w Częstochowie. W grudniu 2022 roku odnotowano blisko 16,5 tysiąca obcokrajowców. W grudniu 2023 roku liczba wyniosła 15,7 tysiąca. Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w naszym województwie są obywatele Ukrainy.

Fot. archiwum ZUS. Beata Kopczyńska

W województwie przyjezdnych pracowników przybywa, ale w Częstochowie – rok do roku – nieznacznie ich ubyło, informuje rzeczniczka regionalna ZUS, Beata Kopczyńska. W statystykach na Śląsku pracujących obcokrajowców jest ponad 99 tys. Są na rynku bardzo aktywni, ocenia urząd:

Beata Kopczyńska: Nie znajdują się w tych statystykach osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło, czy też tzw. pracę na czarno. W zgłoszeniach w większości cudzoziemcy zatrudnieni są na umowę o pracę, natomiast jest też spora grupa osób, która w Polsce otworzyła własny biznes, w województwie śląskim to 3277 osób zza granicy prowadzi u nas firmy.

Dla całego regionu to wzrost o 1600 aktywnych zawodowo cudzoziemców w porównaniu do 2022 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024