Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS: coraz więcej cudzoziemców się ubezpiecza i odkłada u nas na emeryturę

Facebook Twitter

Liczba ubezpieczonych obcokrajowców w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym w Polsce rośnie - informuje ZUS.

Liczba cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych rośnie – informuje ZUS. Według danych na koniec września, liczba ubezpieczonych obcokrajowców w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym wyniosła prawie 1 mln 112 tys. osób. Najwięcej z nich zgłoszonych jest w oddziałach ZUS w największych miastach Polski, takich jak Białystok, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Największy wzrost liczby cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy i Białorusi, odpowiednio o 7,5 tys. i 1,6 tys. Natomiast największy spadek odnotowano w przypadku obywateli Gruzji, o 0,03 tys. – powiedziała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska w wypowiedzi dla PAP.

ZUS wyjaśnia, że na zmianę liczby ubezpieczonych w stosunku do września 2023 roku wpływ mają różne czynniki. Wzrost liczby pracowników, umów agencyjnych i umów zlecenia wyniósł odpowiednio 20,1 tys., 5,9 tys. oraz 2,0 tys. Warto jednak zaznaczyć, że liczba bezrobotnych z prawem do zasiłku spadła o 0,8 tys.

Według danych Zakładu, liczba osób ubezpieczonych ogółem na koniec października 2023 roku wyniosła blisko 15 mln 942 tys., co jest wyższą wartością o 29,8 tys. w porównaniu do września tego samego roku. W porównaniu do stycznia 2022 roku, liczba ta jest wyższa o 289 tys.

Prezes ZUS, prof. Uścińska, podkreśliła, że liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym ma istotny wpływ na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na koniec września zarejestrowanych było ponad 1,1 mln obcokrajowców, co stanowi wzrost o 6,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Sytuacja finansowa FUS po trzech kwartałach bieżącego roku jest stabilna – poinformowała prezes ZUS. Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce oraz ubezpieczonych w ZUS rośnie, co wpływa na stabilność Funduszu. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 mln obcokrajowców./PAP

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj