Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZUS podał liczbę cudzoziemców: Na Śląsk do pracy przyjeżdżają z całego świata

Facebook Twitter

Rekordowa liczba osób z zagranicznym paszportem na śląskim rynku pracy. ZUS podał liczbę cudzoziemców pracujących legalnie, ta liczba w Polsce przekroczyła już 1 mln 100 tys. osób.

ZUS podał liczbę cudzoziemców na rynku pracy
fot. pixabay.com

ZUS podał liczbę cudzoziemców na rynku pracy

Jeśli chodzi o nasze województwo, to pod koniec sierpnia pracowało u nas prawie 95 tys. osób z blisko stu krajów z całego świata. Wciąż najliczniejszą grupą zagranicznych pracowników są obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

Wśród zagranicznych pracowników są przedstawiciele nie tylko bardzo egzotycznych krajów, ale też mało znanych, których umiejscowienie na mapie świata wymagają od nas trochę wysiłku. Takim przykładem mogą być osoby z obywatelstwem wanuackim, czy pitcairn, czy obywatele Saint Lucia. W województwie śląskim wśród pracowników mamy mieszkańców tak egzotycznych państw jak Madagaskar, Oman, czy Burundi. Jednak w tym przypadku mówimy czasem o jednej, czy kilku osobach, natomiast wciąż najliczniejszą grupą zagranicznych pracowników są obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji

– mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim

ZUS: dane dla województwa śląskiego

Od maja do sierpnia tego roku w województwie śląskim liczba cudzoziemców w statystykach ZUS wzrosła o 1,7 tys. osób i wyniosła – 94 293 osoby. Najwięcej obcokrajowców odnotował Oddział ZUS w Chorzowie, bo ponad 22 tys. osób, następnie Oddział ZUS w Częstochowie 16,3 tys., natomiast Oddział ZUS w Rybniku – 16,1 tys. obcokrajowców, a zabrzański ZUS niewiele ponad 16 tys. W Oddziale ZUS w Bielsku-Białej pod koniec sierpnia zarejestrowanych w ubezpieczeniu społecznym było blisko 14,5 tys. cudzoziemców, a w sosnowieckim ZUS 9,1 tys. osób z zagranicznym paszportem. Wśród tych obywateli przeważają mieszkańcy Ukrainy. W kraju to ponad 747 tys. Ukraińców, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, w województwie śląskim – 71 tys.

Większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę , albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W naszym województwie ponad 2,3 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą, tym samym dając zatrudnienie sobie, ale też tworząc dodatkowe miejsca pracy dla innych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024