Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zmień opony na zimowe, dla wygody i bezpieczeństwa. To już ten czas

Facebook Twitter

Zmień opony w samochodzie, bo zbliża się sezon zimowy. To czas, aby o bezpieczeństwie pomyśleć wcześniej i przygotować się na trudniejsze warunki drogowe.

fot. Pixabay

Bądźmy przygotowani w razie nagłego załamania pogody, bo zwykle przy pierwszych opadach śniegu wydłużają się kolejki w warsztatach:

Artur Gajda: Generalnie już jest bardzo dobry czas. Myślę, że od połowy października można śmiało już wymieniać na zimowe, nie trzeba czekać do ostatniej chwili. Jest taka teoria, że jak średnia temperatura dobowa oscyluje wokół 7 stopni na plusie, to już opona zimowa działa. Przede wszystkim, żeby to były opony nowe, nie używane, nie po przebiegach niewiadomego pochodzenia, bo to najważniejsze przy oponie zimowej, żeby była miękka, elastyczna. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na parametr przyczepności na mokrej nawierzchni

– informuje kierowców Artur Gajda, kierownik serwisu samochodowego w Częstochowie. Wracające co roku pytanie, szczególnie dla oszczędnych kierowców, to czy wymieniać opony na stricte zimowe? Czy może zaopatrzyć się w wielosezonowe?

Artur Gajda: Jestem zwolennikiem opon zimowych i letnich, ale jak ktoś bardzo mało jeździ, użytkuje auto, bardziej w stylu miejskich, jak spadnie śnieg, może wyjechać, a nie musi robić 5 tys. rocznie, to jak najbardziej opony wielosezonowe. Dają mniejsze bezpieczeństwo w trudnych warunkach, oszczędność jest wyłącznie na przekładkach, bo generalnie i tak powinniśmy opony co jakiś czas przeważyć, zamienić tył z przodem. Dwa komplety wystarczą na przypuszczalnie 120 tys., jeden komplet na połowę tego, więc myślę, że oszczędności nie ma tu żadnej, szczególnie że opony wielosezonowe są droższymi oponami

– dodaje specjalista Artur Gajda. Nasza decyzja powinna być zatem zależna od tego, w jaki sposób użytkujemy swoje auto.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024