Zmarł nagle prorektor ds. rozwoju Politechniki. Rozmawialiśmy o sytuacji u progu kryzysu i o planach
W wieku 48 lat zmarł nagle profesor Maciej Mrowiec, prorektor ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej. Zajmował się m.in. innowacjami i współpracą uczelni z przedsiębiorcami. To bardzo ważna działka odpowiadająca na potrzeby rynku pracy.
Przy okazji nowego roku akademickiego rozmawialiśmy o kryzysie i o tym, czy wpływa na zatrudnienie absolwentów z kierunków technicznych.
Prof. Maciej Mrowiec: Na razie jeszcze tego nie zaobserwowaliśmy. Rynek pracy jest nieoczywisty, bo cały czas od firm słyszymy, że jest zapotrzebowanie na osoby ze specjalistyczną wiedzą, o takich kierunkach, gdzie bardzo niewielka liczba osób je kończy. Cały czas jest zapotrzebowanie. Nawet kryzys, który już obserwujemy, myślę, że tego nie zmieni. Nowoczesny przemysł będzie cały czas potrzebował wysoko wykwalifikowanych kadr i myślę, że w tym zakresie tego tąpnięcia nie będzie. Raczej spodziewam się, że ewentualne problemy bezrobocia będą dotyczyć osób o niższych kwalifikacjach.
Prof. Maciej Mrowiec snuł także plany prorozwojowe dla środowiska akademickiego częstochowskiej uczelni nie tylko na najbliższy rok:
Prof. Maciej Mrowiec: Na pewno chcielibyśmy zintensyfikować współpracę z przemysłem, w większym stopniu pozyskiwać fundusze z badań zleconych, a także ze wspólnych projektów z przemysłem, dlatego że tutaj mamy jeszcze najwięcej do nadrobienia w stosunku do konkurencji, czyli do większych uczelni.
Od początku swojej kariery naukowej związany był z Wydziałem Infrastruktury i Środowiska, funkcję prorektora pełnił od dwóch lat. Wcześniej był dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska, zajmował też stanowisko przewodniczącego Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Częstochowy. Prof. Maciej Mrowiec zmarł nagle 13 grudnia.
Jak czytamy w opublikowanym przez uczelnię komunikacie:
Wiadomość o śmierci Profesora Macieja Mrowca wstrząsnęła całą społecznością akademicką.
W osobie Profesora straciliśmy wspaniałego, prawego Człowieka, pełnego osobistego uroku i pasji, zawsze uśmiechniętego, życzliwego, otwartego na nowe pomysły i wyzwania. Mimo sukcesów naukowych, kolejnych stanowisk i funkcji ujmował swoją skromnością i szczególną kulturą osobistą. Imponował energią i podejmowanymi nieustannie inicjatywami. Będzie nam Go bardzo brakowało.
Jak trudno żegnać na zawsze kogoś, kto tak wiele lat związany był z naszą Uczelnią.
Żegnamy zasłużonego pedagoga, promotora i wychowawcę wielu pokoleń młodzieży akademickiej oraz serdecznego Kolegę.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy najgłębszego współczucia i żalu.
Rektor, Senat, społeczność akademicka Politechniki Częstochowskiej
źródło: własne, Facebook: PolitechnikaczestochowskaPCz
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!